INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

După Gyokeres și Madueke, Arsenal a mai rezolvat un transfer!

Mosquera, în duel cu Vinicius într-un Real Madrid - Valencia // foto: Imago Images
Mosquera, în duel cu Vinicius într-un Real Madrid - Valencia // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 14 iulie 2025 11:02 / Actualizat luni, 14 iulie 2025 11:07

Arsenal a mai rezolvat de principiu un transfer, al fundașului central Cristhian Mosquera, după ce s-a înțeles și cu Sporting CP pentru aducerea lui Viktor Gyokeres.

Ambițioasa campanie de transferuri de pe Emirates continuă în forță. În weekend, Arsenal a bătut palma cu Sporting CP pentru transferul atacantului Viktor Gyokeres, vârful cu 97 de goluri în 102 meciuri pentru alb-verzi.

Ulterior, „tunarii” s-au înțeles și cu Valencia pentru fundașul central Cristhian Mosquera, stoper spaniol de origine columbiană, care a împlinit 21 de ani pe 27 iunie. Mosquera, din 2016 sub contract cu „liliecii”, o va costa pe Arsenal până în 20 de milioane de euro.

După Gyokeres și Madueke, Arsenal îl aduce și pe Cristhian Mosquera

El a jucat de 90 de ori pentru prima echipă a Valenciei, la care a fost promovat în urmă cu doi ani.

Vestea acordului pentru Mosquera vine la doar o zi după ce Arsenal a rezolvat de principiu și aducerea lui Viktor Gyokeres, principala țintă a acestui mercato.

Gyokeres o va costa pe Arsenal până la 73,5 milioane de euro, 63,5 ca sumă fixă, restul de 10 sub formă de bonusuri. Pentru ca transferul să se înfăptuiască, impresarul lui Gyokeres a renunțat la comisionul care i s-ar fi cuvenit, conform The Athletic.

Pe Emirates va ajunge și extrema Noni Madueke, pentru care Arsenal îi va plăti lui Chelsea aproximativ 56 de milioane de euro. Englezul mai are de efectuat vizita medicală înainte de parafarea contractului.

Asta înseamnă că Mosquera va fi al șaselea transfer al verii la Arsenal, după Kepa Arrizabalaga (portar, 5,8 milioane de euro), Martin Zubimendi (mijlocaș central, 70 de milioane), Christian Norgaard (mijlocaș defensiv, 11,6 milioane), Noni Madueke și Viktor Gyokeres.

Aceste mutări fac ca următorul sezon să fie de totul sau nimic pentru Mikel Arteta: antrenorul „tunarilor” se vede nevoit să aducă primul titlu după o așteptare de 21 de ani!

225 de milioane de euro,cu aproximație, va fi cheltuit Arsenal după oficializarea transferurilor menționate

Citește și:
Cum arată fosta soție a lui Walter Zenga la 44 de ani » Apariție spectaculoasă la început de an
Stiri extrasport
Cum arată fosta soție a lui Walter Zenga la 44 de ani » Apariție spectaculoasă la început de an
Ultimele detalii despre transferul lui Radu Drăgușin » Impresarul este la Londra: „Suntem în negocieri”
Campionate
Ultimele detalii despre transferul lui Radu Drăgușin » Impresarul este la Londra: „Suntem în negocieri”
Nicolae Stanciu, sabotat?! Momentul incredibil care nu s-a văzut la TV
Campionate
Nicolae Stanciu, sabotat?! Momentul incredibil care nu s-a văzut la TV
Ofertă de ultima oră pentru Nicolae Stanciu! » Câți bani poate încasa Dan Șucu
Campionate
Ofertă de ultima oră pentru Nicolae Stanciu! » Câți bani poate încasa Dan Șucu
Proprietarii de case primesc o nouă lovitură fiscală, după majorarea impozitelor locale
Profit.ro
Proprietarii de case primesc o nouă lovitură fiscală, după majorarea impozitelor locale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (1)
gonzales
gonzales  •  14 Iulie 2025, 14:38

Neah, nici la anul nu cred ca are sanse Arsenal. Nu vad cum Liverpool poate fi oprita sezonul viitor. Poate in 2027, dupa ce se incheaga echipa/lotul sa spere Arteta la titlul mult visat.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează