INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Manchester City câștigă primul derby din 2022, cu un gol în prelungiri » Arbitrul Attwell a fost în centrul ostilităților

Arsenal - Manchester City în Premier League, LIVE pe GSP +18   FOTO
Arsenal - Manchester City în Premier League, LIVE pe GSP

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 ianuarie 2022 16:27 / Actualizat sambata, 01 ianuarie 2022 16:27

Manchester City a câștigat primul derby al anului din Premier League, scor 2-1, pe terenul lui Arsenal.

Arsenal era „victima” favorită a celor de la Manchesteri City. Guardiola câștigase ultimele 10 meciuri directe din Premier League, dar „tunarii” au arătat astăzi o altă față. Au început curajos, cu o tranziție pozitivă excepțională, iar în minutul 31 au deschis scorul.

Curățenie la PSG! Șefii Parisului au decis: ei sunt jucătorii care pleacă
PSG

O combinație rapidă în zona centrală, minge scoasă în flancul stâng la Tierney, centrare la firul ierbii către Saka și șut din prima, fără speranțe pentru Ederson.

Arsenal - Manchester City, derby tensionat în Premier League

Partea secundă a fost una plină de nervi. „Centralul” Stuart Attwell, cel care le refuzase londonezilor un penalty în prima repriză, după o fază la limită, a dictat lovitură de la 11 metri pentru „cetățeni”. Mahrez a transformat fără probleme.

La aceeași fază, Gabriel, fundașul lui Arsenal, a primit cartonașul galben pentru că a încercat să strice gazonul din jurul punctului cu var. Două minute mai târziu, Gabriel a văzut al doilea cartonaș și a fost eliminat.

+14 FOTO

Arsenal a rezistat eroic până în minutele de prelungiri, când Rodri s-a trezit cu mingea la picior în careul „mic”.

Arsenal - Manchester City 1-2

• Au marcat: Saka 31 / Mahrez 57 - pen., Rodri 90+3