INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - BOURNEMOUTH

FOTO Come-back miraculos! Era 0-2 în minutul 62, dar Arsenal a revenit formidabil » Gol superb în 90+7! Clasamentul Premier League

Arsenal - Bournemouth 3-2 / Sursă foto: Guliver/Getty Images +12   FOTO
Arsenal - Bournemouth 3-2 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 19:42 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 20:32

Arsenal a reușit o revenire magistrală în Premier League în fața lui Bournemouth și continuă să viseze la titlu! Conduși cu 0-2, „tunarii” au fost protagoniștii unui nou come-back miraculos, cum se întâmplase și acum două săptămâni, pe terenul lui Aston Villa (4-2).

Pusă sub presiune după victoria lui Manchester City cu Newcastle, formația londoneză a început groaznic duelul de pe „Emirates”. Oaspeții au deschis scorul după doar un minut prin Billing, un prim semn că Arsenal urma să aibă un test mai mult decât dificil contra „cireșelor” de la Bournemouth.

După 45 de minute în care „tunarii” n-au contat aproape deloc, trupa lui Arteta a mai încasat o lovitură în minutul 57, când Senesei a înscris din pasa lui Rothwell și a redus la tăcerea asistența. Arsenal era în genunchi, însă a urmat o revenire de poveste!

Arsenal, revenire miraculoasă în fața lui Bournemouth

Cu trei goluri reușite după un forcing ucigător în ultima jumătate de oră, Arsenal a obținut o victorie ce părea improbabilă după golul secund al lui Bournemouth.

Partey, în minutul 57, White, în minutul 70 și Nelson, cu un gol superb de la marginea careului în cel de-al șaptelea minut de prelungiri, au declanșat nebunia în tabăra „tunarilor”, care refac avansul de cinci puncte față de Manchester City și visează la primul titlu după două decenii!