INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS MONACO - PSG 3-0

FOTO Haos total la PSG! Cu Mbappe și Neymar pe teren, trupa lui Pochettino a fost UMILITĂ de Monaco

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2022 15:55 / Actualizat duminica, 20 martie 2022 16:30

Eliminată din Champions League, PSG nu se regătește nici în Ligue 1, unde a fost umilită de rivala AS Monaco, scor 0-3.

Fără Messi, Di Maria sau Sergio Ramos, dar cu Neymar și Mbappe pe teren din primul minut, PSG a fost de nerecunoscut. AS Monaco a jucat perfect împotriva liderului din Ligue 1, controlând partida pe întreaga durată.

AS Monaco, victorie clară cu PSG

După un început în forță, AS Monaco a deschis scorul prin Ben Yedder.  Atacantul a deviat spectaculos, din 6 metri, o centrare și a stabilit scorul primei reprize.

În partea secundă, elevii lui PSG au continuat să joace la fel de prost și tot gazdele au punctat. În minutul 68, Volland a făcut 2-0, iar același Ben Yedder a stabilit scorul final, marcând, cu noroc, din penalty.

+11 FOTO

În ciuda înfrângerii, trupa lui Pochettino este lider detașat în Franța. Are 65 de puncte după 29 de partide, cu 15 mai mult decât locul 2, ocupat de Marseille. De partea cealaltă, Monaco a urcat pe 7, la egalitate cu Lens, cu 44 de puncte.

PSG este însă într-o formă șocantă: 4 înfrângeri în ultimele 6 partide! Trei în campionat și una care a dus la eliminarea din Champions League, 1-3 cu Real Madrid.

FINAL » AS Monaco – PSG 3-0

AS Monaco – PSG, echipele de start:

AS Monaco: Nubel – Aguilar, Disasi, Badiashile, Henrique – Tchouameni – Martins, Fofana, Jean Lucas, Golovi – Ben Yedder
Rezerve: Mannone, Boadu, Diop, Jakobs, Maripan, Matazo, Matsima, Sidibe, Volland
Antrenor: Philippe Clement

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes – Danilo, Paredes, Verrati – Wijnaldum, Mbappe, Neymar
Rezerve: Letellier, Simons, Kehrer, Icardi, Gueye, Draxler, Dina, Diallo, Bitshiabu
Antrenor: Mauricio Pochettino