INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - LAZIO

AS Roma - Lazio, în etapa #30 din Serie A // foto: Imago +16   FOTO
AS Roma - Lazio, în etapa #30 din Serie A // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2022 18:18 / Actualizat duminica, 20 martie 2022 22:21

AS Roma s-a impus categoric, scor 3-0, în fața celor de la Lazio, în etapa #30 din Serie A.

Partida de pe Stadio Olimpico a început perfect pentru gazde, care au scuturat plasa lui Lazio după doar 56 de secunde de la primul fluier.

Lorenzo Pellegrini a trimis din corner direct în bară, iar mingea a ajuns la Tammy Abraham, care a expediat-o în poarta goală, cu piciorul drept.

Tot gazdele au fost periculoase și în următoarele secvențe, dublându-și avantajul la capătul primelor 22 de minute de joc. Abraham a fost din nou în centrul atenției și a semnat dubla din pasa primită de la Karsdorp.

Zalewski (26) a ratat o ocazie uriașă, iar Lazio a replicat prin Luis Alberto, care nu a putut însă să îl învingă pe Rui Patricio.

AS Roma, victorie la scor de neprezentare cu Lazio

La poarta cealaltă, Pellegrini (39) a reușit un euro-gol, marcând din lovitură liberă, direct la vinclu.

+12 FOTO

Mkhitaryan (42) a luat la țintă bara înainte de pauză și la vestiare s-a intrat cu scorul stabilit de Pellegrini în minutul 39.

Abraham (68) a fost aproape de hat-trick, dar șutul său a trecut departe de buturile păzite de Strakosha.

În căutarea golului de onoare, Danilo Cataldi (80) a tras peste poartă din lovitură liberă. Același Cataldi (86) și-a încercat din nou norocul de la mare distanță, dar mingea a trecut cu mult peste poarta gazdelor.

S-a terminat 3-0 pentru AS Roma, care urcă pe locul cinci în Serie A, cu 51 de puncte. De partea cealaltă, Lazio este o poziție mai jos, pe șase, cu 49 de puncte.

Clasament Serie A

AS Roma - Lazio 3-0

AS Roma - Lazio, echipele de start

AS Roma: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibanez - Karsdorp, Cristante, Sergio Oliveira, Zalewski - Pellegrini, Mkhitaryan - Abraham.
Antrenor: José Mourinho

Lazio: Strakosha - Hysaj, Luiz Felipe, Acerbi, Marusic - Milinkovic - Savic, Leiva, Luis Alberto - Felipe Anderson, Immobile, Pedro
Antrenor: Maurizio Sarri

Citește mai multe știri din fotbalul internațional

Cine l-a enervat pe Mourinho înaintea derby-ului AS Roma - Lazio: „Un antrenor cu 25 de trofee să îi răspundă unuia care a câștigat de două ori Serie B?”

Cristi Chivu s-a întâlnit cu Jose Mourinho în Italia » Cei doi au scris istorie împreună la Inter