INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FC BARCELONA - REAL MADRID, SÎMBĂTĂ, 21:00, DIGI SPORT ŞI LIVETEXT GSP.RO

Aşa rău e Jose? » "Dacă pe banca Barçei ar fi tot un Mourinho am avea un război civil Catalunia - Madrid"

Vitor Baia a fost jucătorul Barcelonei în perioada 1996-1998
Vitor Baia a fost jucătorul Barcelonei în perioada 1996-1998

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 aprilie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 aprilie 2012 19:06

Vitor Baia a făcut o caracterizare a celor doi antrenori care se vor înfrunta sîmbătă, de la  21:00, în direct la Digi Sport şi liveTEXT pe GSP.RO, în cel mai aşteptat meci al anului, FC Barcelona - Real Madrid.

Fostul goalkeeper al formaţiei catalane (1996-1998) are cuvinte de laudă pentru tehnicianul madrilenilor, dar îl şi critică pentru atitudinea provocatoare de la fiecare Clasico: "Mourinho e foarte direct, spune ce crede, îşi apără jucătorii pînă în pînzele albe, ştie să gestioneze vestiarul. E un tip bine pregătit, a început ca antrenor secund.  A învăţat multe de la Bobby Robson, dar şi mai multe de la Van Gaal".

Dacă ar fi tot un antrenor de genul lui Mourinho pe banca Barçei ar fi război civil între Catalunia şi Madrid. În fotbal totul ia proporţii nebănuite şi trebuie să fim atenţi, mai ales la violenţele care apar. Sînt lucruri mai importante în viaţă", spune Baia.

Despre Guardiola, Baia spune: "Pep e foarte inteligent, nu răspunde provocărilor, are o filozofie pe care o urmează şi încearcă să-şi facă echipa să cîştige".

Referindu-se la meci, fostul portar a declarat pentru "Mas Esports": "Sîmbătă se joacă meciul anului. Nu voi putea merge pe Camp Nou din cauza unor probleme personale, dar am fost prezent la meciul în care Barça a învins cu 5-0. Barcelona prestează un joc mai consistent, e o echipă mai puternică decît al Realul, deşi contra unui antrenor foarte inteligent şi cu strategie, cum e Mourinho, nu se ştie niciodată ce se poate întîmpla. Oricum, nu mîine se va decide titlul, mai sînt încă partide care pot decide campioana".

Vitor Baia a vorbit şi despre perioada pe care a petrecut-o la Barcelona: "Pentru mine a fost o onoare să joc pentru o asemenea echipă, mi-a rămas în suflet. Păcat că, o dată cu venirea lui Van Gaal, lucrurile nu au mai mers pentru mine. Nu îi port pică fostului meu antrenor, dar nu am discutat niciodată despre ce s-a întîmplat. Mi-ar plăcea ca într-o zi să-mi explice de ce nu mi-a dat şansa să continuu să fac istorie la Barça. Oricum, nu sînt un tip ranchiunos, dacă-l văd pe Van Gaal îl voi saluta"

Citește și:
A început „furtuna” » Cele mai tari meme-uri după penalty-urile hilare din Australia - Egipt
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
A început „furtuna” » Cele mai tari meme-uri după penalty-urile hilare din Australia - Egipt
Dezastru total pe Arena Națională! » Cel mai mare stadion al țării a fost inundat de furtună: lifturile sunt inundate și blocate, iar gazonul e distrus
Superliga
Dezastru total pe Arena Națională! » Cel mai mare stadion al țării a fost inundat de furtună: lifturile sunt inundate și blocate, iar gazonul e distrus
O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”
Tenis
O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”
Argentinianul Juan Bauza s-a însurat cu Francesca la Craiova » A avut nevoie de traducere ca să înțeleagă jurământul
Diverse
Argentinianul Juan Bauza s-a însurat cu Francesca la Craiova » A avut nevoie de traducere ca să înțeleagă jurământul
ANUNȚ Șeful Dacia: M-am întâlnit cu Bolojan și am discutat despre Dacia Striker. Când vine un nou guvern, a doua zi voi fi la ei la poartă - Mihai Bordeanu, director Dacia România
Profit.ro
ANUNȚ Șeful Dacia: M-am întâlnit cu Bolojan și am discutat despre Dacia Striker. Când vine un nou guvern, a doua zi voi fi la ei la poartă - Mihai Bordeanu, director Dacia România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ea este considerată cea mai frumoasă fană de la Campionatul Mondial: „Imaginile s-au viralizat rapid!”

Fosta rivală a Simonei Halep s-a întors la Wimbledon și și-a schimbat meseria » Viața de lux pe care o trăiește


Comentarii (2)
milton
milton  •  20 Aprilie 2012, 23:32

Nu cred ca Baia are de ce sa fie suparat pe Van Gaal. Olandezul Hesp era peste el in acea perioada. De fapt, fara a-i lua din meritele sportive, pe mine baia nu prea m-a impresionat niciodata.

maistor_kokir
maistor_kokir  •  20 Aprilie 2012, 19:27

cand Van Gaal a venit la Barca, e drept,Baia a fost trecut rezerva lui Hesp... si avut ocazia sa-si arate "valoarea" in meciul cu Dinamo Kiev (acel 0-4),cand Hesp era suspendat ... si acum imi vine minte cu Shevcenko sarea la cap mai sus decat Baia ajungea cu manusile :))) ...

Vezi toate comentariile (2)
Comentează