Articol de - Publicat sambata, 04 noiembrie 2023 21:42 / Actualizat sambata, 04 noiembrie 2023 21:43

Inter s-a impus cu scorul de 2-1 la Bergamo, în fața Atalantei, și se menține în fruntea clasamentului, ajungând la 28 de puncte adunate în 11 etape.

AICI, programul și rezultatele etapei 11 din Serie A

Inter, victorie importantă cu Atalanta

Inter s-a impus în fața Atalantei cu scorul de 2-1, grație golurilor reușite de Hakan Calhanoglu și Lautaro Martinez. „Nerazzurrii” au câștigat cu emoții partida, deși conduceau cu 2-0 în minutul 60.

Gianluca Scamacca, fotbalistul care a refuzat-o pe Inter în această vară în detrimentul Atalantei, a redus din diferență pentru formația din Bergamo în minutul 61. Formația lui Gasperini a căutat cu disperare egalarea, dar Inter a gestionat bine finalul de meci. Eliminarea lui Rafael Toloi din al doilea minut al prelungirilor a curmat orice speranță a Atalantei, care n-a mai reușit să amenințe poarta lui Sommer până la finalul meciului.

Final » Atalanta - Inter 1-2

Atalanta - Inter, echipele de start:

ATALANTA (3-4-2-1): Musso - Scalvini, Djimsiti, Kolasinac - Zappacosta, de Roon, Ederson, Ruggeri - Koopmeiners, Loomman - Scamacca
Antrenor: Gian Piero Gasperini

INTER (3-5-2): Sommer - Pavard, de Vrij, Acerbi - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Thuram, Martinez
Antrenor: Simone Inzaghi