INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATALANTA - JUVENTUS 0-2

FOTO Atalanta - Juventus 0-2 » „Bătrâna doamnă” câștigă derby-ul pentru locurile de Champions League. Cum arată clasamentul în Serie A

Articol de - Publicat duminica, 07 mai 2023 15:28 / Actualizat duminica, 07 mai 2023 15:30

Juventus s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Atalanta, în derby-ul etapei a 34-a din Serie A.

Formația lui Max Allegri a profitat de pasul greșit făcut de Lazio (0-2 cu AC Milan) și a urcat pe locul 2 în Serie A.

Juventus, victorie pe terenul Atalantei

După o primă repriză echilibrată, în care Angel Di Maria (22) și Scalvini (25) și Mario Pasalic (45) au trecut pe rând pe lângă deschiderea scorului.

În minutul 56, Juventus a dat lovitura. Atacantul englez Samuel Iling Junior (19 ani) a marcat primul său gol din acest sezon. Acesta a reușit să trimită mingea în poartă, din 6 metri, după o respingere slabă a unui fundaș advers.

Până la final, Atalanta a avut șansa să egaleze în minutul 75, când șutul lui Koopmeiers a fost respins de Szczesny. În ultimul minut, Juventus a ratat șansa de a face 2-0. Dusan Vlahovic a șutat direct în portarul Sportiello, de la 12 metri. Atacantul sârb al torinezilor și-a luat revanșa în minutul 90+8, când a stabilit scorul final.

Grație acestei victorii, Juventus a urcat pe doi, cu 66 de puncte, cu două mai mult decât Lazio. Atalanta e pe 6, cu 58 de puncte.

FINAL » Atalanta - Juventus 0-2

Atalanta - Juventus, echipe de start

Atalanta: Sportiello - Tolo, Djimsiti, Scalvini - Maehle, De Roon, Ederson, Zappacosta - Pasalic, Zapata, Koopmeiers
Rezerve: Musso, Rossi Boga, Demiral, Muriel, Okoli, Palestra, Soppy
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Juventus: Szczesny - Danilo, Rugani, Alex Sandro - Cuadrado, Fagili, Locatelli, Rabiot, Iling Junior - Di Maria - Milik
Rezerve: Perin, Pinsoglio, Barbieri, Bonucci, Bremer, Chiesa, Gatti, Kean, Kostic, Miretti, Pogba, Soule, Vlahovic
Antrenor: Massimiliano Allegri