INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BILBAO - BARCA 2-3

FOTO. Athletic Bilbao - Barcelona 2-3 » Spectacol cu CINCI goluri! „Dubla” lui Messi îi propulsează pe catalani pe podium

Barcelona a învins-o pe Athletic Bilbao, scor 3-2, pe „San Mames”. Meciul din La Liga a contat pentru o restanță din etapa #2. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 ianuarie 2021 17:25 / Actualizat joi, 07 ianuarie 2021 00:03

Programul + rezultatele meciurilor din La Liga

Gazdele au deschis scorul după doar 3 minute. Angajat de Garcia, Inaki Williams l-a driblat ușor pe Lenglet, a trimis mingea imparabil la colțul lung și a adus-o astfel pe Bilbao în avantaj. Care nu a durat mult, pentru că a urmat recitalul lui Pedri

Mai întâi, tânărul în vârstă de 18 ani al catalanilor a egalat cu o lovitură de cap, iar până la pauză l-a servit superb pe Messi, cu călcâiul. Starul argentinian l-a „pasat” pe Simon pentru 2-1.

„Puricele” a înscris și în actul secund, din pasa lui Antoine Griezmann, însă Barcelona a tremurat până la final din cauza execuției frumoase semnate de Muniain în minutul 90.

+4 FOTO

Barcelona bifează a doua victorie consecutivă în La Ligă și urcă pe 3, la 5 puncte distanță de Real Madrid, ocupanta locului doi, și la 7 de liderul Atletico Madrid, care are și două meciuri mai puțin disputate. Bilbao, recent preluată de Marcelino, rămâne pe 9, cu 21 de puncte.

Clasament La Liga

FINAL » Bilbao - Barcelona 2-3

• Au marcat: Williams 3' Muniain 90' / Pedri 14', Messi 38', 62'

Live+Statistici

Bilbao - Barcelona: echipele de start

Athletic Bilbao: Simon - Capa, Nunez, Martinez, Berchiche - de Marcos, Vencedor, Vesga, Muniain - Williams, R. Garcia
Rezerve: Ezkieta - Balenziaga, Berenguer, Cordoba, D. Garcia, Ibai, Kodro, Lekue, Morcillo, Sancet, Vicente, Villalibre
Antrenor: Marcelino

Barcelona: Ter Stegen - Dest, Araujo, Lenglet, Alba - Pedri, Busquets, De Jong - Messi, Griezmann, Dembele
Rezerve: Neto, Pena, Braithwaite, De la Fuente, Firpo, Mingueza, Pjanic, Puig, Trincao, Umtiti
Antrenor: Ronald Koeman

Stadion: „San Mames” (Bilbao)
Arbitru: Carlos del Cerro Grande

VIDEO. 10 de ani de la un moment fantastic din istoria Barcelonei

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ce afacere pentru PSG! 70 de milioane de euro profit, după semnarea contractului

Denizli - Kayserispor 0-1. Prima condiție a lui Petrescu, îndeplinită! Kayseri a scăpat de ultimul loc, într-un meci în care 3 români au fost titulari