INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA SPANIEI

Athletic Bilbao - Real Madrid 0-2 » Supercupa Spaniei ajunge în vitrina madrilenă pentru a 12-a oară în istorie

Athletic Bilbao - Real Madrid 0-2 // foto: Imago Images +12   FOTO
Athletic Bilbao - Real Madrid 0-2 // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 ianuarie 2022 19:30 / Actualizat duminica, 16 ianuarie 2022 23:53

Real Madrid este supercampioana Spaniei după 2-0 cu Athletic Bilbao, în finala competiției disputată în Arabia Saudită, la Riad, în fața a 30.000 de oameni.

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei pentru a doua oară în ultimii 3 ani. La Riad, „albii” au fost prea puternici pentru Athletic Bilbao, câștigătoarea din sezonul trecut.

Casemiro i-a testat atenția lui Unai Simon în minutul 27 cu un șut din afaca careului, dar portarul basc a respins în corner. Din faza fixă rezultată, același Casemiro a reluat periculos cu capul, dar Simon l-a blocat din nou.

Deschiderea scorului a venit în minutul 38. Rodrygo și-a încheiat incursiunea din banda dreaptă cu o pasă către Luka Modric, la marginea careului de 16 metri, iar croatul a reluat din prima, lângă bară.

+8 FOTO

Sancet i-a dat mari emoții lui Courtois în minutul 45, când a șutat puțin peste poartă, iar „albii” și-au păstrat avantajul fragil înainte de intrarea la cabine.

Benzema a transformat de la punctul cu var, Raul Garcia a ratat

Real Madrid a beneficiat de un penalty în minutul 51, când șutul lui Karim Benzema a fost blocat cu brațul de către Yeray Alvarez. Inițial, „centralul” Cesar Soto a lăsat jocul să curgă, dar a revăzut faza pe monitorul de la marginea terenului și a arătat spre punctul cu var. Benzema a executat fără emoții, în plasa laterală.

+8 FOTO

În minutul 86, un nou henț în careu, încă un penalty. De această dată, pentru basci. Raul Garcia a reluat cu capul de la doar 4 metri de poartă, iar balonul l-a lovit în braț pe Eder Militao și a ricoșat peste poartă. Arbitrul a revăzut faza, l-a eliminat pe stoperul brazilian și a dictat penalty!

Același Raul Garcia a transformat, dar Courtois a apărat incredibil, cu piciorul! Rezultat final 2-0 pentru Real Madrid, care a dat startul petrecerii.

12 Supercupeare Real Madrid în palmares acum, 3 în dreptul lui Bilbao

FINAL » Athletic Bilbao - Real Madrid 0-2

• Au marcat: Modric 38; Benzema 52 (pen.)

Athletic Bilbao - Real Madrid » Echipe de start

Real Madrid: Courtois - Vazquez, Militao, Alaba, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Rodrygo, Benzema, Vinicius jr.
Rezerve: Lunin, Fuidias, Nacho, Hazard, Marcelo, Valverde, Jovic, Ceballos, Isco, Camavinga
Antrenor: Carlo Ancelotti

Athletic Club: Unai - De Marcos, Yeray, I. Martinez, Balenziaga - Berenguer, Dani Garcia, Zarraga, Muniain - Sancet, I. Williams
Rezerve: Agirrezabala, Petxarroman, Vesga, Vivian, Lekue, Yuri, Capa, Raul Garcia, Nolaskoain, N. Williams, Serrano
Antrenor: Marcelino

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Un fost mare fotbalist șochează: „Am luat o supradoză de cocaină și am stat treaz 7 zile”

Recital Robert Lewandowski » Polonezul a ajuns la 300 de goluri în Bundesliga cu un hat-trick spectaculos

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”