INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Atît Inter, cît şi Roma, au învins pe teren propriu » Verdict amînat

Articol de - Publicat luni, 10 mai 2010 00:00

49 de minute a fost Inter campioană ieri! Totti a reuşit însă "doppietta" şi Roma rămîne la două puncte în spatele liderului înaintea ultimei etape

Inter şi Roma au învins ieri, ambele acasă, iar campioana se decide duminică. Duelul de la distanţă al rivalelor a început palpitant. Chievo a încercat să dea impresia că n-a venit la shopping, deşi era salvată. Dar Roma s-a bucurat doar 53 de secunde, între două autogoluri! Motta a deviat centrarea trimisă de Marcolini, păcălindu-l pe Julio Cesar. La fel a păţit-o Sorrentino la şutul lui Eto'o, deturnat de Mantovani cu spatele. Start şi de la capăt.

Campioană la pauză
Pe "Olimpico", Roma suferea cu gîndul la "Meazza" şi la ratările "giallorossilor". Care au ţintit în două rînduri barele porţii lui Marchetti, la capetele de repriză, prin Totti şi Motta. Perrotta a avut şi un gol anulat, însă era clar în ofsaid! La 0-0, frustrarea se descifra în jocul trupei lui Ranieri. Mai ales că, dincolo, Inter întorsese balanţa. Argentinienii Cambiasso şi Diego Milito, printr-un lob superb, au securizat victoria: 3-1. Inter era campioană din minutul 34!

Chivu pe margine
Ca să nu mai fie pic de îndoială, a lovit şi Balotelli imediat după reluare. Inter zburda. Tot polul de interes se muta în Capitală, unde sarzii rezistau, chiar şi cu portarul de rezervă. Golurile picau doar la Milano, marca şi Chievo, într-un antrenament cu public şi cu Chivu pe margine. Amintirea turului de la Verona, unde se accidentase grav la cap, l-a ţinut rezervă. Pe "Olimpico", ratări şi puls 200. Jeda a ţinut Roma în viaţă, ratînd incredibil din cîţiva metri.

Trei bare, două goluri!
Roma trăia periculos şi dădea senzaţia că nu mai suportă chinul. Şi, după încă o bară (transversală) ochită de Riise, a primit lovitura. A marcat Lazzari, din lovitură liberă de la 25 de metri, şi Inter era la 5 puncte! Mai conta că la Milano era 4-3? Totti a refuzat sentinţa şi, în patru minute (79-83), a reînviat speranţele, cu o "dublă". Roma a revenit la -2, amînînd verdictul pentru runda finală. În care ambele joacă "afară": Inter la Siena, Roma pe terenul lui Chievo.

Dorin Goian, adio Ligă?
Palermo n-a putut cîştiga finala pentru locul 4 cu Sampdoria, remiza (1-1) păstrînd-o pe 5, la două puncte de genovezi. Cu Dorin Goian integralist în centrul apărării, avînd probleme în a-l marca pe Cassano, sicilienii au şanse mici să mai prindă Liga Campionilor. Trebuie să învingă la Bergamo, Atalanta fiind retrogradată, iar Napoli (sigură de locul 6) să o încurce pe Sampdoria, la Genova. Are avantajul golaverajului, meciurile directe fiind 1-1.