INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO MADRID - BARCELONA 2-0

Atletico Madrid, victorie fără emoții cu Barcelona » Diego Simeone, lecție pentru Ronald Koeman! Gestul ironic făcut de Suarez după gol

Atletico Madrid – Barcelona // FOTO: Guliver/GettyImages +37   FOTO
Atletico Madrid – Barcelona // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 octombrie 2021 23:51 / Actualizat duminica, 03 octombrie 2021 00:46

Atletico Madrid s-a impus fără probleme în fața Barcelonei, 2-0, în derby-ul etapei a 8-a din La Liga.

Clubul lui Diego Simeone a jucat excelent pe „Wanda Metropolitano” și nu le-a dat catalanilor nicio șansă, care au pierdut astfel primul meci din acest sezon din Spania.

Atletico Madrid, victorie clară cu Barcelona

Madrilenii au rezolvat meciul din prima repriză. În minutul 23, Thomas Lemar a primit o pasă excelentă de la Luis Suarez și l-a învins cu un șut foarte bun pe Ter Stegen (23).

După ce a ratat o ocazie uriașă, Luis Suarez și-a luat revanșa și a marcat pentru 2-0, în minutul 44, stabilind scorul final.  După gol, atacantul uruguayan nu s-a bucurat, făcând un gest de fair-play.

Ulterior, Suarez a dus mâna la ureche, ca și cum ar fi vorbit la telefon, gest interpretat ca fiind direcționat către Ronald Koeman, antrenorul catalanilor. Olandezul l-a dat afară pe Suarez de pe Camp Nou printr-un telefon de 60 de secunde, în vara lui 2020. Suspendat, Koeman a privit partida din tribună, de unde a vorbit la telefon tot meciul cu cei de pe bancă.

În repriza secundă, Barcelona a încercat să egaleze și a ratat o șansă uriașă prin Coutinho, în timp ce Atletico s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului.

După acest rezultat, Atletico ajunge la 17 puncte și e pe 2, la egalitate cu liderul Real Madrid, care are un meci în minus. Barcelona, cu 7 partide jucate, are 12 puncte și e pe locul 9.