INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Austria, victorioasă în Irlanda de Nord! Cum arată clasamentul în grupa României

Austria a câștigat în Irlanda de Nord, 1-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 octombrie 2020 23:07 / Actualizat duminica, 11 octombrie 2020 23:36

Austria s-a impus în meciul din Irlanda de Nord, scor 1-0, iar rezultatul face ca România să cadă pe poziția a 3-a în grupa din Liga Națiunilor.

În ciuda rezultatului înregistrat pe tabelă, austriecii nu le-au dat nicio șansă adversarilor, care au șutat doar de 2 ori pe tot parcursul întâlnirii! Trupa antrenată de Franco Foda a avut meciul în control și a înscris singurul gol al partidei cu câteva minute înainte de pauză, prin Gregoritsch. Austriacul a reluat cu capul o centrare foarte bună a lui Hinteregger din partea stângă, iar McGovern nu a putut interveni.

A doua parte a fost mult mai echilibrată, însă gazdele nu au avut forța necesară pentru a pune în pericol poarta adversă. Austria a ținut bine de scor și vine în România cu cel mai bun moral posibil. Irlanda de Nord rămâne cu un singur punct câștigat, acela împotriva României, după remiza de la București, 1-1.

Partida dintre România și Austria va avea loc miercuri, 14 octombrie, de la ora 21:45.

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor:

Citește mai multe știri din Liga Națiunilor:

NORVEGIA - ROMÂNIA 4-0. Ianis Hagi a răbufnit la final: „Alergi după minge 3-4 minute, apoi ce să faci cu ea?!”