INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Banda lui Leo » Messi - Neymar - Luis Suarez au ajuns la 102 goluri pentru Barcelona în acest sezon

Messi zboară peste tot ce înseamnă Spania într-o foarfecă de extraterestru // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 30 aprilie 2015 00:00

Pe 1 mai 2005, "puricele" a marcat împotriva lui Albacete. De atunci, a adăugat alte 402 goluri pentru Barca. În acest sezon, are 38 doar în Primera.

Barca e un avion cu reacţie în Primera. Propulsată de cel mai prolific trio din istoria blaugrana: Messi - Neymar - Suarez. "Tridentul asasin", cum îl alintă cotidianul Marca.

Marţi, la 6-0 cu Getafe (5-0 la pauză, cu 4 goluri într-un sfert de oră, 25-40), cei trei sud-americani au fost irezistibili:

• 2 goluri argentinianul: "panenka" la penalty şi lob în vinclu din careu
  • 2 goluri uruguayanul: demivoleu perfect şi "interior" din prima la colţul lung (după o deviere cu călcîiul marca Xavi)
  • 1 gol brazilianul: fentă, adversar îngenuncheat şi şut la "scurt"

Tripleta magică are 102 goluri în toate competiţiile în acest sezon. Recordul catalan (Messi 73 - Fabregas 15 - Alexis 14, în 2011-2012) a fost egalat.

Acum, cei 3 ţintesc marea performanţă de la Real: 118 goluri reuşite de Ronaldo, Benzema şi Higuain, tot în 2011-2012.