INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARAJ EURO 2020

BARAJ EURO 2020. Dramatism în Ungaria - Islanda și Serbia - Scoția! Toate echipele calificate, grupe, program

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 noiembrie 2020 00:23 / Actualizat vineri, 13 noiembrie 2020 16:07

Azi s-au stabilit ultimele patru echipe calificate la EURO 2020. Macedonia de Nord, Ungaria, Scoția și Slovacia au câștigat barajul și merg la turneul final din vara lui 2021.

Cele patru finale ale barajului au adus meciuri spectaculoase, trei dintre ele fiind decise pe final.

Într-un meci jucat de la 19:00, Macedonia de Nord a învins-o pe Georgia, 1-0, și s-a calificat la EURO. Golul victoriei a fost marcat de veteranul Goran Pandev, în minutul 56. Macedonenii vor juca în grupa C, cu Olanda, Austria și Ucraina, urmând a disputa două partide la București.

Ungaria merge și ea la EURO 2020 după un meci dramatic cu Islanda. Nordicii au avut 1-0 până în minutul 88, după un gol marcat din lovitură liberă de Sigurdsson, coșmarul României de la Reykjavik, în minutul 11.

Ungurii nu au renunțat la luptă și au întors pe final scorul. Nega a egalat în minutul 88, iar când meciul părea că merge în prelungiri, vedeta Dominik Szoboszlai a marcat, în minutul 90+2, după o acțiune personală. Acesta a primit o minge la mijlocul terenului și s-a dus către poarta islandezilor, profitând de apatia adversarilor. Mijlocașul de 20 de ani, legitimat la Red Bull Salzburg, a încheiat faza cu un șut excelent, pe jos, de la 20 metri, și a adus victoria ungurilor.  Maghiarii vor juca în cea mai tare grupă de la EURO, F, cu Franța, Germania ș Portugalia.

+28 FOTO

Slovacia merge și ea la turneul final, după un meci în care a avut nevoie de prelungiri. Slovacii au condus cu 1-0 din minutul 17, grație golului lui Kucka, dar în minutul 88, McNair a egalat pentru Irlanda de Nord. Partida a intrat în prelungiri, iar Duris a marcat golul calificării în minutul 110.

Slovacia va juca în Grupa E, cu Spania, Polonia și Suedia.

Scoția s-a calificat la penalty-uri, după un meci incredibil. Scoțienii au deschis scorul în minutul 52, prin Christie, dar sârbii au egalat prin vedeta Luka Jovic în minutul 90. După cele două reprize de prelungiri scorul a fost tot 1-1, iar calificare s-a decis la penalty-uri, unde scoțienii au fost mai buni. Aleksandar Mitrovic a ratat al 5-lea penalty al sârbilor, iar Scoția a obținut calificarea.

Scoția va fi în grupa D. cu Anglia, Cehia și Croația.

Cum arată grupele EURO 2020

• GRUPA A (MECIURILE LA ROMA ȘI BAKU): Turcia, Italia, Elveția, Țara Galilor;
  • GRUPA B (ST. PETERSBURG ȘI COPENHAGA): Danemarca  Belgia  Rusia  Finlanda;
  • GRUPA C (AMSTERDAM ȘI BUCUREȘTI): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord
  • GRUPA D (LONDRA ȘI GLASGOW): Anglia, Croația, Scoția, Cehia;
  • GRUPA E (BILBAO ȘI DUBLIN): Spania, Polonia, Suedia, Slovacia
  • GRUPA F (MUNCHEN ȘI BUDAPESTA): Ungaria, Franța, Germania, Portugalia.

1Program complet Euro 2020:

Vineri, 12 iunie
Grupa A: Turcia - Italia (21:00, Roma)

Sâmbătă, 12 iunie
Grupa A: Ţara Galilor - Elveţia (15:00, Baku)
Grupa B: Danemarca - Finlanda (18:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia - Rusia (21:00, St Petersburg)

Duminică, 13 iunie
Grupa D: Anglia - Croaţia (15:00, Londra)
Grupa C: Austria – Macedonia de Nord (18:00, Bucureşti)
Grupa C: Olanda - Ucraina (21:00, Amsterdam)

Luni, 14 iunie
Grupa D: Scoția – Cehia (15:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia –  Slovacia (18:00, Dublin)
Grupa E: Spania - Suedia (21:00, Bilbao)

Marţi, 15 iunie
Grupa F: Ungaria  – Portugalia (18:00, Budapesta)
Grupa F: Franţa - Germania (21:00, Munchen)

Miercuri, 16 iunie
Grupa B: Finlanda - Rusia (15:00, St Petersburg)
Grupa A: Turcia – Ţara Galilor (18:00, Baku)
Grupa A: Italia - Elveţia (21:00, Roma)

Joi, 17 iunie
Grupa C: Ucraina – Macedonia de Nord (15:00, Bucureşti)
Grupa B: Danemarca - Belgia (18:00, Copenhaga)
Grupa C: Olanda - Austria (21:00, Amsterdam)

Vineri, 18 iunie
Grupa E: Suedia –  Slovacia (15:00, Dublin)
Grupa D: Croaţia - Cehia (18:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia – Scoția (21:00, Londra)

Sâmbătă, 19 iunie
Grupa F: Ungaria - Franţa (15:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia - Germania (18:00, Munchen)
Grupa E: Spania - Polonia (21:00, Bilbao)

Duminică, 20 iunie
Grupa A: Italia – Ţara Galilor (18:00, Roma)
Grupa A: Elveţia - Turcia (18:00, Baku)

Luni, 21 iunie
Grupa C: Macedonia de Nord – Olanda (18:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina - Austria (18:00, Bucureşti)
Grupa B: Rusia - Danemarca (21:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda - Belgia (21:00, St Petersburg)

Marţi, 22 iunie
Grupa D: Cehia - Anglia (21:00, Londra)
Grupa D: Croaţia - Scoția (21:00, Glasgow)

Miercuri, 23 iunie
Grupa E: Slovacia - Spania (18:00, Bilbao)
Grupa E: Suedia - Polonia (18:00, Dublin)
Grupa F: Germania – Ungaria (21:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia - Franţa (21:00, Budapesta)

*Se califică primele două locuri din fiecare grupă, plus cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei.

Vineri, 2 iulie
Sfert 1: Câştigătoarea optimii 6 - Câştigătoarea optimii 5 (18:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Câştigătoarea optimii 4 - Câştigătoarea optimii 2 (21:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie
Sfert 3: Câştigătoarea optimii 1 - Câştigătoarea optimii 3 (18:00, Baku)
Sfert 4: Câştigătoarea optimii 8 - Câştigătoarea optimii 7 (21:00, Roma)

Semifinale EURO 2020

Marţi, 6 iulie
Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 1 - Câştigătoarea sfertului 2 (21:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie

Finala EURO 2020

Duminică, 11 iulie: Câştigătoarea semifinalei 1 – Câştigătoarea semifinalei 2 (21:00, Londra)

EURO 2020: Ce meciuri se joacă la București

Primul meci care se va disputa la București va fi duminică, pe 14 iunie, la doar două zile după startul Euro 2020. Austria va juca cu Macedonia de Nord. Meciul urmează să aibă loc de la ora 18.00.

Pe 18 iunie va veni rândul Ucrainei să evolueze la București, cu Macedonia de Nord. Partida e programată la ora 15:00.

Ultimul meci din faza grupelor care se va disputa la București va fi pe 22 iunie, între Ucraina și Austria, de la ora 18:00. De la aceeași oră, dar la Amsterdam, se va desfășura celălalt meci din grupa C: Macedonia de Nord va juca cu Olanda.

Supermeci la București în optimile Campionatului European

Dacă faza grupelor nu promite meciuri cu adversari de calibru pe Național Arena, în schimb în optimi am putea vedea doi granzi din fotbalul european.

Bucureștiul a primit a șasea optime, cea în care se va întâlni locul 1 din grupa F cu locul 3 din grupa A, B sau C. Din Grupa F fac parte Portugalia, Franța și Germania, iar cel puțin una dintre acestea ar putea evolua la București în optimi. Lor li se va mai adăuga Ungaria. Meciul va avea loc la ora 21:00.

FINAL » Serbia - Scoția 1-1 (4-5 la penalty-uri)

Serbia: Rajkovic – Milivojevic, Mitrovic, Gudelj – Lazovic, Maksimovic, Milinkovic-Savic, Lukic, Kostic – Mitrovic, Tadic
Rezerve: Rockov, Dmitrovic, Gacimovic, Grujic, Jovic, Katai, Kolarov, Mladenovic, Rdonjic, Ristic, Spajic, Vlahovic
Antrenor: Ljubisa Tumbakovic

Scoția:  Marshal -- O'Donnell, Gallagher, McTominay, Robertson – Jack,McGinn, Tierney – Christie, Dykes, McGregor
Rezerve: Gordon, McLaughlin, Armstrong, Burke, Cosidine, Cooper, Griffiths, McBurnie, McKenna, McLean, Palmer, Peterson
Antrenor: Steve Clarke

FINAL» Ungaria - Islanda 2-1

Ungaria: Gulacs – Fiola, Orban, Szalai, Botka, Kalmar, Nagy, Szoboszlai, Helender – Sallai, Szalai
Rezerve: Dibusz, Hegedus, Bese, Hangya, Konyves, Lang, Lovrencsics, Nego, Nikolics, Schafer, Siger, Varga
Antrenor:  Cosimo Inguscio

Islanda: Halldorsson- Palsson, R. Sigurdsson, Arnasson, Magnusson – Sigurjonsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Gudmundsson – Bjarnason, Finnbogason
Rezerve: Kristinsson, Runarsson, Bodvarsson, Eyjolfsson, A. Gudmundsson, Hermannsson, Ingason, Kjartansson, Saevarsson, K.Sightorsson, A. Sigurdsson, Skulason