INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - ESPANYOL 1-0

BARCELONA - ESPANYOL 1-0. VIDEO + FOTO Și-au retrogradat rivala pe Camp Nou

Luis Suarez a marcat golul victoriei // FOTO: Guliver/GettyImages +8   FOTO
Luis Suarez a marcat golul victoriei // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 09 iulie 2020 08:49 / Actualizat joi, 09 iulie 2020 09:21

Barcelona, locul 2 din La Liga, continuă cursa de urmărire a liderului Real Madrid și a învins-o cu greu pe rivala locală Espanyol, locul 20, scor 1-0. După acest meci, oaspeții au retrogradat matematic, cu 3 etape înainte de final.

Meciul se anunța unul încins, cele două rivale fiind obligate să câștige pentru a mai avea șanse la îndeplinirea obiectivelor. Jucătorii lui Quique Setien au avut o prestație modestă în prima repriză și au avut o singură ocazie în prima parte, când Messi a șutat puțin peste poartă din lovitură liberă.

De partea cealaltă, Espanyol a ratat două ocazii mari. Embarba a șutat în minutul 10, la colțul lung, dar Ter Stegen a apărat cu piciorul, iar Didac Vila a tras în bară, din 6 metri, în minutul 44. Două eliminări în patru minute

După pauză, meciul a început tare. Ansu Fati, intrat la pauză, a văzut roșu pentru o intrare cu talpa, în minutul 50. Trei minute mai târziu, Pol Lozano, mijlocașul lui Espanyol, a fost și el eliminat pentru un fault asemănător.

Luis Suarez a marcat în minutul 56 singurul gol al meciului. Atacantul a primit mingea după o deviere și a șutat plasat, din 6 metri, învingându-l pe Diego Lopez. Până la final, Barcelona nu a mai forțat, în timp ce Espanyol nu a avut forța să egaleze.

Vezi AICI rezumatul video al meciului Barcelona - Espanyol

Espanyol a retrogradat matematic în Segunda Division, cu trei etape înainte de fina. Elevii lui Francisco Rufete au 24 de puncte, cu 11 mai puține decât Eibar, locul 17. Espanyol picase ultima dată în 1993 și a revenit în La Liga după un an. De atunci, catalanii nu mai coborâseră în liga secundă.

Barcelona a ajuns la 76 de puncte, cu trei etape rămâse de jucat. Catalanii sunt la punct în spatele lui Real Madrid, dar elevii lui Zidane au un meci mai puțin, cu Alaves, programat vineri.