INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Barcelona, pusă la zid după cel mai dur eșec cu Flick: „Ce lecție la Sevilla! Imposibil să iei titlul cu jocul ăsta”

Barcelona a fost de neprivit în meciul de duminică de la Sevilla (1-4) / Foto: Imago
Barcelona a fost de neprivit în meciul de duminică de la Sevilla (1-4) / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 06 octombrie 2025 10:35 / Actualizat luni, 06 octombrie 2025 11:15

Barcelona a cedat șefia în La Liga în favoarea lui Real Madrid, la capătul celui mai prost meci sub comanda lui Hansi Flick, 1-4 cu FC Sevilla, și a suferit, totodată, cel mai drastic eșec cu antrenorul german. Pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, campioana Spaniei a „primit o lecție, într-o săptămâna neagră începută cu înfrângerea din Liga Campionilor”, după cum titrează Marca pe copertă.

A venit duminică, în arșita din Sevilla (35 de grade au fost la amiază!), și primul pas fals al Barcelonei în campionat, la patru zile după 1-2 cu PSG, acasă, în Liga Campionilor.

Un eșec dureros, fără drept de apel, ce a developat toate slăbiciunile unei echipe lipsite în Andaluzia de trei piese esențiale: portarul Joan Garcia și aripile Lamine Yamal și Raphinha.

74de ani trecuseră de când Barcelona n-a mai primit patru goluri într-un meci cu FC Sevilla (0-4 în 1951 în Andaluzia). De atunci, los blaugranas au mai pierdut de patru ori la diferență de trei goluri, toate cu 0-3: trei în campionat și o dată în Supercupa Spaniei

Sport: „Fără scuze! Barcelona, de nerecunoscut. Naufragiu la Sevilla după cel mai crunt eșec sub comanda lui Flick”

Los blaugranas au fost de nerecunoscut, mai ales în prima repriză, în care, practic, nu au trecut centrul terenului, în timp ce FC Sevilla a ratat ocazii pe bandă rulantă la buturile lui Szczesny!

Barcelona, pusă la zid după cel mai dur eșec cu Flick: „Ce lecție la Sevilla! Imposibil să iei titlul cu jocul ăsta”
Lewandowski execută pe lângă poartă un penalty în FC Sevilla - Barcelona 4-1 / Foto: Getty Images

Cu tot penaltyul controversat primit de gazde la 0-0, Barcelona a încasat 4 goluri pentru a treia oară în 70 de partide cu Hansi Flick, diferența de trei goluri (putea fi chiar și mai mare!) însemnând cea mai severă corecție cu antrenorul german.

Sevilla a dansat cu Barcelona, lovită și scufundată în furtuna din Andaluzia. Echipa lui Almeyda a asfaltat o blândă Barça. Nici arbitrajul nu poate fi o scuză pentru o primă repriză mizerabilă a campioanei!

- AS, cotidian spaniol

Presa spaniolă, mai ales cea catalană, nu a avut milă de fostul lider din La Liga, criticând dur cea mai proastă evoluție din toată „era Flick”.

„Fără scuze. De nerecunoscut. Naufragiu la Sevilla, după cel mai crunt eșec sub comanda lui Hansi Flick. Antrenorul german are două săptămâni la dispoziție să redreseze situația îngrijorătoare. Cu jocul acesta, e imposibil ca Barcelona să mai câștige titlul!”, scrie cotidianul Sport.

Barcelona, pusă la zid după cel mai dur eșec cu Flick: „Ce lecție la Sevilla! Imposibil să iei titlul cu jocul ăsta”
FC Sevilla - Barcelona 4-1 / Foto: Imago Images

Flick: „Mi-a plăcut ceea ce am văzut în vestiar. Capul sus!”

„Bătaie pentru a reflecta. Barcelona nu a existat în prima repriză la Sevilla, care a defilat și nu a iertat. Totul s-a terminat după pauză la penaltyul ratat de Lewandowski. În loc de 2-2 s-a terminat cu un dureros 1-4”, întărește Mundo Deportivo.

6note de 3 au primit jucătorii Barcelonei după corecția de la Sevilla: Kounde, Araujo, De Jong, Dani Olmo, Lewandowski și Ferran Torres. Cel mai bun (5) a fost portarul Szczesny!

Care însă nu uită să invoce trei decizii luate de VAR contra catalanilor: la penalty, la golul al doilea unde nu ar fi văzut un fault asupra lui Kounde și la cartonașul roșu revocat lui Peque.

„Sevilla dă o lecție Barcelonei. Trupa lui Hansi Flick și-a încheiat săptămânea neagră în care a fost învinsă și de PSG în Liga Campionilor. Prima jumătate de oră a catalanilor a fost incalificabilă
Marca, cotidian spaniol

Totuși, în marea de critici aduse Barcelonei, Hansi Flick vede lucruri pozitive! „ Trebuie să ne concentrăm pe ceea ce am greșit și să luptăm ca acest lucru să nu se mai repete. Sunt mulțumit de ceea ce am simțit în vestiar după meci, atitudinea echipei.

Barcelona, pusă la zid după cel mai dur eșec cu Flick: „Ce lecție la Sevilla! Imposibil să iei titlul cu jocul ăsta”
Hansi Flick nu și-a ascuns dezamăgirea la conferința de presă / Foto: Imago

Apreciez reacția din repriza a doua. Nu suntem fericiți pentru că e greu să pierzi, dar vreau să văd lucrurile altfel. Jucătorii sunt dornici să reacționeze. Am încercat totul, însă la fotbal trebuie să dai goluri.

Astăzi nu am făcut-o, deși am avut ocazii mari. Nu avem scuze, dar capul sus!”, a declarat tehnicianul german. Care nu a mai legat două eșecuri în La Liga din decembrie: ambele pe teren propriu, 0-1 cu Leganes și 1-2 cu Atletico.

Citește și:
Filmarea cu accidentul care a șocat România: zboară peste două mașini în intersecție!
Noutati auto
Filmarea cu accidentul care a șocat România: zboară peste două mașini în intersecție!
Amenințări fără precedent la FCSB: „Nu vor să rămână la noi. Vor juca la echipa a doua, cu Recolta Gheorghe Doja și Avicola!”
Superliga
Amenințări fără precedent la FCSB: „Nu vor să rămână la noi. Vor juca la echipa a doua, cu Recolta Gheorghe Doja și Avicola!”
Louis Munteanu, rafală de reproșuri la interviu: „Când faci egal cu o echipă ca Metaloglobus...” + Și-a declarat admirația pentru rivală
Cupa Romaniei
Louis Munteanu, rafală de reproșuri la interviu: „Când faci egal cu o echipă ca Metaloglobus...” + Și-a declarat admirația pentru rivală
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (1)
michael
michael  •  06 Octombrie 2025, 12:52

Vor mai fi și alte partide pierdute de Barca, și nu numai de ea!! Este doar începutul sezonului, meciurile sunt din 3 în 3 zile, dacă am în vedere și UCL, iar oboseala își spune cuvântul. Adevărul este că un meci mai prost decât ăsta, nu am văzut la Barca. Pe teren au existat doar Pedri și Rashford, în rest........ iar peste câteva zile vine meciul cu Real. Mulți bănuiesc că una dintre ele va fi campioană, dar nu se știe, oricând poate apărea o a treia, că așa se întâmplă, când doi se bat.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează