INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - GETAFE 1-0

FOTO Barcelona - Getafe 1-0 » Pedri îi salvează pe catalani + Real Madrid a răspuns printr-o victorie pe terenul lui Bilbao

Barcelona - Getafe / Sursă foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO
Barcelona - Getafe / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 ianuarie 2023 21:31 / Actualizat luni, 23 ianuarie 2023 00:42

Barcelona a învins-o la limită pe Getafe, scor 1-0, continuând lupta de la distanță cu Real Madrid, care s-a impus pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 2-0. Pedri a adus victoria catalanilor, aducând trei puncte importante într-un meci în care băieții lui Xavi n-au impresionat în mod deosebit.

Trupa blaugrana a început meciul cu emoții, asta fiindcă Borja Mayoral, atacantul crescut în curtea rivalei Real, l-a învins pe Ter Stegen după trei minute. Semnalizarea asistentului i-a liniștit pe catalani, golul venind dintr-o evidentă poziție de ofsaid

Amenințată și de poziția din clasament, Getafe a făcut una dintre cele mai bune meciuri ale sezonului și i-a ținut piept mult timp Barcelonei, departe de forma de excepție arătată în Supercupa cu Real Madrid. La singura ocazie importantă a primei reprize, trupa lui Xavi a dat lovitura: Pedri a înscris din centrarea excelentă a lui Raphinha.

+4 FOTO

Barcelona n-a excelat nici în repriza secundă, ba chiar a fost aproape să rămână în „10”, la intrarea întârziată a lui Dembele asupra lui Alderete. Vicecampioana a securizat rezultatul și a pus mâna pe o victorie fără prea multe „artificii”.

Real Madrid, prestație solidă pe terenul lui Athletic Bilbao

Conștientă că riscă să piardă contactul cu Barcelona, Real Madrid n-avea altă soluție decât victoria pe „San Mames”, cu Athletic Bilbao. „Încolțită”, trupa lui Ancelotti a făcut cel mai bun meci din 2023: Benzema a deschis scorul în minutul 24 după o reluare superbă, un stâng imparabil din întoarcere. „Vetaranul” Kroos a închis tabela în minutul 90, iar lupta pentru titlu rămâne deschsiă .

Benzema a înscris superb contra lui Bilbao / Sursă foto: Guliver/Getty Images

FINAL » Barcelona- Getafe 1-0

+4 FOTO

Barcelona - Getafe, echipe de start:

Barcelona: ter-Stegen - Roberto, Kounde, Christensen, Balde - Pedri, Busquets, Gavi - Raphinha, Fati, Dembele
Antrenor: Xavi Hernandez

Getafe: Soria - Suarez, Djene, Duarte, Alderete, Iglesias - Alena, Milla, Algobia - Mayoral, Una
Antrenor: Quique Sanchez Flores

VIDEO Imgini de la antrenamentele Barcelonei

„Monstrul” Haaland i-a mâncat pe „lupi” » Incredibil câte goluri a înscris în 19 meciuri în Premier League!

Napoli, liderul din Serie A, încheie turul cu 50 de puncte și doboară recordul clubului