INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - GETAFE 2-1

BARCELONA - GETAFE 2-1 // VIDEO+FOTO Catalanii se impun cu emoții și o egalează pe Real Madrid în fruntea clasamentului

Barcelona a învins-o pe Getafe, scor 2-1 // Sursă foto: Getty +10   FOTO
Barcelona a învins-o pe Getafe, scor 2-1 // Sursă foto: Getty

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 februarie 2020 16:59

Barcelona a învins-o pe Getafe, scor 2-1, în etapa #24 din La Liga.

Clasamentul actualizat din La Liga

Programul etapei #24

Barcelona a deschis scorul în minutul 34. Antoine Griezmann l-a învins cu o execuție elegantă pe portarul Soria, după o pasă superbă primită de la Leo Messi. La pauză, catalanii conduceau cu 2-0. Sergi Roberto a trimis imparabil cu piciorul stâng din interiorul careului, direct în plasa laterală.

Oaspeții, care aveau 4 victorii în ultimele 4 etape din La Liga, au redus din diferență în minutul 66. Angel l-a învins pe Ter Stegen cu un șut de la aproximativ 12 metri.

După această victorie, Barcelona a egalat-o pe Real Madrid, liderul campionatului, ambele formații având 52 de puncte. Gruparea „blanco” se poate desprinde din nou însă, în cazul unui rezultat favorabil cu Celta Vigo.

+6 FOTO

Barcelona - Getafe 2-1

• Au marcat: Griezmann '33, Roberto '39 / Angel '67

Live + Statistici

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

Barcelona - Getafe, echipele de start:

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - Roberto, Pique, Umtiti, Alba - De Jong, Busquets, Arthur - Fati, Messi, Griezmann
Rezerve: Araujo, Junior, Manaj, Neto, Rakitic, Semedo, Vidal
Antrenor: Quique Setien

Getafe (4-4-2): Soria - Nyom, Dakonam, Etxeita, Oliveira - Etebo, Arambarri, Maksimovic, Cucu - Molina, Mata
Rezerve: Cabaco, Chichiziola, Kenedy, Ndiaye, Angel, Deyverson, Timor
Antrenor: Pepe Bordalas

Înaintea meciului, jucătorii Barcelonei au purtat tricouri speciale cu numărul și numele lui Dembele. Francezul a aflat că va lipsi 6 luni de pe teren, după încă o accidentare la tendonul bicepsului femural de la piciorul drept.

Captură TV Telekom Sport

vezi și:

VIDEO Ajax a făcut cel mai scump transfer din istorie! Cine e Antony, înlocuitorul lui Ziyech

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!