INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - OSASUNA 1-0

FOTO Barcelona - Osasuna 1-0 » Noua speranță a catalanilor a marcat golul decisiv la un minut după ce a intrat

Vitor Roque // FOTO: Imago +15   FOTO
Vitor Roque // FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 31 ianuarie 2024 19:18 / Actualizat miercuri, 31 ianuarie 2024 22:32

Barcelona a câștigat cu greu cu Osasuna, 1-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a 20-a din La Liga.

La primul meci după ce Xavi a anunțat că va pleca la vară, Barcelona a jucat în nota ultimelor partide, reușind cu greu să treacă de Osasuna. Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru catalani. Ferran Torres, unul dintre cei mai în formă jucători ai echipei, s-a accidentat și a părăsit terenul în lacrimi.

Catalanii au controlat posesia în prima repriză, dar nu și-au creat mari ocazii. Doar Kounde (35) le-a dat emoții rivalilor, când a trimis cu capul pe lângă, după un corner.

Vitor Roque, erou pentru Barcelona

Formația blaugrana a dat lovitura în minutul 63, prin brazilianul Vitor Roque. Atacantul de 19 ani, adus în această iarnă, a fost introdus de Xavi în minutul 62. Iar la prima fază a marcat primul său gol pentru catalani. „Tigrinho” a înscris cu capul, din 6 metri, după o centrare a lui Joao Cancelo.

Până la final, Barcelona a căutat desprinderea, dar nu a mai avut forța să marcheze. În timp ce oaspeții nu au putut să egaleze.

Cu această victorie, Barcelona ajunge la 47 de puncte. E la 8 de liderul Girona și la 7 de Real Madrid.

Barcelona – Osasuna 1-0

Barcelona – Osasuna, echipe de start:

Barcelona: Inaki – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – De Jong, Gundogan, Pedri – Yamal, Lewandowski, Ferran Torres
Rezerve: Astralaga, Kochen, Unai, Christensen, Fermin, Romeu, Roque, Casado, Fort
Antrenor: Xavi

Osasuna: Fernandez – Arseo, U. Garcia, D. Garcia, Herrando, Mojica – Moncayola, Torro, Aimar – Budimir, Arnaiz
Rezerve: Herrera, Valencia, Munoz, Ibanez, Barja, Brasanac, Catena, Cruz, R. Garcia, J. Garcia, Gomez
Antrenor: Jagoba Arrasate

Revenirea lui Ter Stegen în poarta Barcelonei, iminentă

Portarul Marc-Andre Ter Stegen, care a ratat ultimele 15 meciuri, se pregătește de revenirea pe teren.

Portarul se antrenează normal alături de colegii săi, precizează Marca, iar acesta ar putea reveni pe teren mai repede decât se așteptau catalanii. Deocamdată, nu este clar momentul în care va reveni în poarta trupei lui Xavi, dar, cel mai probabil, germanul va apăra poarta Barcelonei cu Granada.

Partida contează pentru etapa 24 din La Liga și are loc pe 11 februarie 2024. Staff-ul Barcelonei își dorește ca portarul să fie la capacitate maximă înainte de „optimile” UEFA Champions League, unde Barcelona întâlnește Napoli, iar primul meci se joacă în deplasare, pe 21 februarie. Ter Stegen a fost operat la spate la începutul lunii decembrie 2023, după ce s-a accidentat în cantonamentul naționalei Germaniei.

Marea dezamăgire de acum două săptămâni l-a convins pe Haaland: „Are nevoie de Real Madrid!”

NU vom avea un nou duel Messi versus Ronaldo!