INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Învinsă de Rayo Vallecano pe Camp Nou, Barcelona a scris o pagină neagră din istoria clubului! E prima dată când catalanii pățesc așa ceva

Barcelona a fost învinsă de Rayo Vallecano, scor 1-0, chiar pe Camp Nou, într-o restanță din runda cu numărul 21 de Camp Nou.

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2022 07:07 / Actualizat luni, 25 aprilie 2022 12:22

Barcelona a fost învinsă de Rayo Vallecano, scor 0-1, chiar pe Camp Nou, într-o restanță din runda cu numărul 21.

La Barcelona continuă criza de formă, catalanii bifând o contraperformanță istorică. Eșecul cu Rayo a fost al treilea consecutiv pe teren propriu, după cele cu Eintracht, scor 2-3, și Cadiz, scor 0-1. Este prima dată de la înființarea clubului când cedează 3 partide la rând pe Camp Nou.

Liverpool câștigă „Merseyside derby” și o împinge pe Everton cu un pas în Championship! Luis Diaz, prestație fabuloasă
Premier League

Barcelona, învinsă de Rayo Vallecano pe Camp Nou

Duminică seară, catalanii au fost surprinși în minutul 7. Alvaro Garcia a plecat din spatele lui Dest, a preluat la marginea careului de 16 metri și l-a învins pe Ter Stegen cu un șut puternic, la colțul scurt.

Barcelona a preluat inițiativa, dar marile ocazii s-au lăsat așteptate. Cea mai importantă a venit în minutul 42, când șutul lui Gavi s-a oprit în bara transversală.

Elevii lui Andoni Iraola au renunțat complet la orice intenție ofensivă după pauză, au exagerat cu tragerile de timp, dar au reușit să păstreze poarta intactă, în ciuda celor 11 minute de prelungire arătate de la margine.

Am fi meritat mult mai mult, dar nu am avut personalitatea necesară pentru a obține asta. Au fost senzații similare cu cele din meciul contra lui Cadiz. Adversarii își dau viața pe teren, iar noi trebuie să egalăm această atitudine.

Sunt nervos, dezamăgit, pentru că astăzi era o oportunitate de aur. Ne-am complicat misiunea, dar trebuie să ne calificăm în Liga Campionilor. Asta ne motivează acum. Trebuie să ne îmbunătățim jocul, știm că nu traversăm cel mai bun moment
- Xavi Hernandez, antrenor Barcelona

Barcelona, la 15 puncte în spatele rivalei Real Madrid

Barcelona rămâne pe locul secund, cu 63 de puncte, la 15 lungimi în spatele lui Real Madrid. Formația lui Carlo Ancelotti mai are nevoie de un singur punct pentru a deveni matematic campioană. Rayo Vallecano urcă până pe 11, cu 40 de puncte.

Istvan Kovacs, în centrul atenției după delegarea de lux din Champions League: „Suntem în fața unei revelații”

VIDEO+FOTO În minutul 80, Napoli conducea cu 2-0! Modul incredibil în care a ieșit din cursa pentru titlu în Serie A

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”