INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - RAYO VALLECANO 0-0

VIDEO + FOTO Barcelona, pas greșit în prima etapă din La Liga! 3 goluri anulate pentru ofsaid

Barcelona – Rayo Vallecano // FOTO: Imago +13   FOTO
Barcelona – Rayo Vallecano // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 august 2022 07:42 / Actualizat duminica, 14 august 2022 10:46

Barcelona a dezamăgit la debutul oficial în acest sezon, remizând pe teren propriu, 0-0 cu Rayo Vallecano.

Catalanii au început cu un atac format din Robert Lewandowski, Raphinha și Dembele, iar pe parcurs au mai intrat Ansu Fati și Aubameyang, dar niciunul nu a reușit să marcheze în poarta lui Dimitrievski.

IREAL! Manchester United, zdrobită de Brentford în Premier League » „Diavolilor” nu li s-a mai întâmplat asta NICIODATĂ
PREMIER LEAGUE

Barcelona, 0-0 cu Rayo Vallecano în prima etapă din La Liga

Formația antrenată de Xavi a avut controlul posesiei, dar nu a reușit să aibă ocazii importante în prima parte.

Robert Lewandowski a reușit în minutul 13 să deschidă scorul, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid. Până la finalul primei reprize, Dembele și Raphinha au încercat să marcheze după acțiuni personale, dar șuturile lor nu au creat pericol la poarta adversă.

Rayo putea de lovitura pe contraatac, chiar înainte de pauză. Alvaro Garcia a scăpat singur cu Ter Stegen, după ce l-a driblat pe Ronald Araujo, dar șutul său a fost respins de portarul Barcelonei.

În partea secundă, catalanii au continuat să preseze, dar fără prea multe reușite. Lewandowski a ratat de puțin ținta în minutul 82, dintr-o poziție excelentă, în timp ce golul lui Kessie (88) a fost anulat pentru ofsaid.

Pe final, Barcelona a rămas în 10, după ce căpitanul Sergio Busquets a primit al doilea cartonaș galben. Rayo a marcat și ea, în minutul 90+5, dar și de data aceasta golul a fost anulat pentru ofsaid.

Barcelona, 3 meciuri la rând fără gol cu Rayo

După acest rezultat, Rayo Vallecano continuă seria excelentă în fața catalanilor. În ultimele două partide directe are două victorii și niciun gol primit: 1-0, 1-0, 0-0.