INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - SEVILLA 4-2

BARCELONA - SEVILLA 4-2 // Victorie dureroasă pentru catalani! Accidentarea lui Messi umbrește poziția de lider

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 octombrie 2018 21:48

FC Barcelona s-a impus în derby-ul etapei cu Sevilla, scor 4-2, dar riscă să îl piardă pe Leo Messi pentru duelurile cu Inter și Real Madrid.

Partida a început ideal pentru catalani. Brazilianul Philippe Coutinho a deschis scorul după doar două minute de joc, cu un șut superb, la colțul lung. Leo Messi a dublat diferența în minutul 12, apoi Camp Nou a amuțit. Căpitanul Barcelonei a căzut pe mâna dreaptă și a fost transportat direct la spital pentru analize (vezi detalii AICI).

Jocul a fot plăcut ochiului în continuare. Sevilla nu s-a dezis de la stilul spectaculos arătat de la venirea lui Pablo Macin, dar s-a lovit de un ter Stegen în zi de grație. Golul de 3-0 a venit din penalty, autor fiind Luis Suarez, în minutul 63.

Andaluzii au reușit primul gol în minutul 79. Pablo Sarabia a trimis un șut puternic din afara careului, iar francezul Clement Lenglet l-a deviat nefericit în propria poartă. Seara nu s-a închis așa. Vicecampionul mondial, Ivan Rakitic, a dus scorul la 4-1 în minutul 88, iar Muriel a stabilit scorul final în primul minut de prelungire.

Barcelona este lider în La Liga, cu 18 puncte, unul mai mult decât Alaves, și două peste Sevilla și Atletico Madrid.

Barcelona - Sevilla 4-1
Au marcat: Coutinho '2, Messi '12, L. Suarez (pen.) '63, Rakitic 88 / Lenglet (autogol) '79, Muriel 90+1