INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - SEVILLA 6-1 (6-3 LA GENERAL)

BARCELONA - SEVILLA 6-1 // Calificare spectaculoasă pentru catalani în semifinalele Cupei Spaniei, la scor de tenis, după 0-2 în tur!

Barcelona - Sevilla // FOTO: Reuters +10   FOTO
Barcelona - Sevilla // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 31 ianuarie 2019 00:26

Barcelona s-a calificat în sferturile Cupei Spaniei, după 6-1 cu Sevilla. În tur, andaluzii câștigaseră pe teren propriu cu 2-0.

Barcelona - Sevilla 6-1

Au marcat: Coutinho 12, 53, Rakitici 32, Roberto 54, Luis Suarez 89, Messi 90+1 / Arana 68
*Banega a ratat un penalty în minutul 25

Echipe de start:

Barcelona: Cillessen - Sergi Roberto, Pique, Langlet, Jordi Alba - Rakitic, Busquets, Arthur - Messi, Luis Suarez, Coutinho
Rezerve: Ter Stegen, Semedo, Malcom, Boateng, Arturo Vidal, Vermaelen
Antrenor: Ernesto Valverde

Sevilla: Soriani - Carrico, Kjaer, Sergi Gomez - Promes, Banega, Amadou, Mesa, Arana - Sarabia, Andre Silva
Rezerve: Vaclik, Ben Yedder, Gil, Mercado, Rog, F. Vazquez, J.Vazguez
Antrenor: Pablo Manchin

Barcelona a început furtunos meciul. Philippe Coutinho, din penalty, în minutul 12, și Ivan Rakitic, cu un șut de la 14 metri, au stabilit scorul pauzei și au egalat situația la general. În minutul 27, Sevilla a ratat un penalty, după ce Jasper Cillessen a apărat șutul lui Ever Banega.

După pauză, Barcelona a accelerat din nou. Coutinho a făcut dubla, cu o lovitură de cap de la 11 metri, în minutul 52. Sergi Roberto a făcut 4-0 în minutul 54 cu un șut din mijlocul careului. Sevilla a reaprins meciul în minutul 67. Arana a marcat din 14 metri, cu un șut la colțul lung, după ce Cillessen a degajat greșit.

Până la final, catalanii au reușit să își mărească avantajul și să spulbere emoțiile calificării, prin Luis Suarez, 89, și prin Leo Messi, 90+1.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”