Articol de Adrian Duţă - Publicat vineri, 02 ianuarie 2026 17:49 / Actualizat vineri, 02 ianuarie 2026 17:50
Barcelona a ajuns la un acord pentru transferul lui Hamza Abdelkarim (18 ani), atacant de la echipa egipteană Al Ahly.
Conform termenilor acordului, Abdelkarim va ajunge inițial la Barcelona sub formă de împrumut până la sfârșitul sezonului. Ulterior, gigantul catalan va plăti clubului egiptean Al-Ahly 1,5 milioane de euro pentru achiziționarea definitivă a atacantului
Ca parte a înțelegerii, Al-Ahli are garantat și 15% din valoarea oricărui viitor transfer al noului jucător de la Barcelona, potrivit Mundo Deportivo, citat de sportal.rs.
Hamza Abdelkarim, primul egiptean din istoria Barcelonei
Prin acest transfer, tânărul atacant va scrie istorie, devenind primul fotbalist egiptean care va îmbrăca tricoul Barcelonei. Se așteaptă ca el să-și înceapă cariera în Catalonia jucând pentru echipa de rezerve a clubului.
Abdelkarim a început să primească recent șanse la echipa de seniori a lui Al-Ahly, după prestații impresionante la categoriile de vârstă inferioare. Pentru naționala U17 a Egiptului, a înregistrat o performanță remarcabilă, marcând 12 goluri în 19 meciuri jucate.
Născut pe 1 ianuarie 1 ianuarie 2008, Abdelkarim a împlinit 18 ani chiar în prima zi a acestui an. Atacantul central are 1,82 înâlțime și poate lovi mingea la fel de mine cu ambele picioare. Are 4 apariții în echipa de seniori a lui Al Ahly, una dintre ele în Cupa Campionilor Africii. Abdelkarim e cotat la 100.000 de euro pe transfermarkt.