INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Barcelona - Valencia » Ce performanță! Messi a egalat recordul all-time al lui Pelé!

Articol de - Publicat sambata, 19 decembrie 2020 18:28 / Actualizat sambata, 19 decembrie 2020 22:27

Argentinianul Leo Messi a marcat al 643-lea gol în tricoul Barcelonei, cele mai multe reușite de un jucător la o singură echipă. La fel ca legendarul brazilian. La pauză, Barcelona - Valencia 1-1

Aproape o jumătate de secol a rezistat recordul marelui Pelé! Mai exact, 46 de ani! În 1974, brazilianul devenise jucătorul cu cele mai multe goluri oficiale marcate pentru o singură echipă: avea 643 de reușite în 18 ani la Santos.

De atunci, nimeni nu a egalat performanța Perlei Negre. Până astăzi. Până la Leo Messi. În al 4-lea minut al prelungirilor primei reprize, la 0-1 cu Valencia, căpitanul Barcelonei a ratat lovitura de pedeapsă, dar a împins mingea în plasă cu capul la continuarea fazei.

De azi, și argentinianul are 643 de goluri în tricoul blaugrana în toate competițiile.

Mesajul lui Pele pentru Messi:

Când inima ta e plină de iubire, e greu să-ți schimbi calea. Ca și tine, și eu știu ce înseamnă să iubești să porți același tricou în fiecare zi. Ca și tine, știu că nu e nimic mai bun decât locul unde te simți ca acasă. Felicitări pentru un record istoric, Lionel. Dar înainte de orice, felicitări pentru o carieră frumoasă la Barcelona. Povești ca ale noastre, iubind același club atâta timp, din nefericire sunt tot mai rare în fotbal. Te admir foarte mult