INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - VALENCIA 1-0

FOTO Barcelona, victorie în zece oameni în fața Valenciei, într-un final în care „liliecilor” le-a fost refuzat un penalty

Barcelona - Valencia / foto: Guliver/Getty Images +10   FOTO
Barcelona - Valencia / foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 05 martie 2023 17:08 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 19:27

Barcelona a învins-o la limită pe Valencia, scor 1-0, într-un meci în care catalanii au suferit serios în ultima jumătate de oră, pe care au jucat-o în inferioritate. Barça și-a complicat singură partida, irosind un penalty în repriza a doua.

Cu Xavi suspendat, Barcelona a fost dominantă în prima repriză, „sufocând-o” pe Valencia în special în primele 30 de minute ale partidei de pe Camp Nou. Trupa blaugrana s-a întrecut în ocazii mari, însă a punctat o singură dată, prin Raphinha, în minutul 16

„Liliecii” au fost ținuți în viață de paradele lui Mamardashvili, dar au ieșit la rampă în repriza a doua, una în care Barcelona a suferit teribil.

Barcelona, victorie cu emoții în fața Valenciei. „Liliecii” au cerut un penalty în final

Lucrurile au scăpat de sub control după ce Ferran Torres a ratat șansa desprinderii în minutul 55, când a trimis pe lângă poartă de la punctul cu var. Patru minute mai târziu, Barcelona a rămas în inferioritate, după ce Ronald Araujo n-a avut alternative decât să faulteze din postura de ultim apărător.

Au urmat 30 de minute complicate pentru catalani, cu un forcing aproape disperat al Valenciei la poarta lui Ter Stegen. Catalanii au scăpat până la urmă cu fața curată, deși oaspeții sunt îndreptățiți să ceară penalty la un fault comis în careu de Kessie în minutul 88. VAR-ul nu a intervenit, în ciuda protestelor vehemente ale elevilor lui Rubén Baraja.

Faza la care Valencia a cerut penalty / Captură ESPN

FOTO / Barcelona - Valencia, cele mai spectaculoase imagini din duelul catalanilor cu „liliecii”

Barcelona - Valencia / foto: Imago Images
+6 FOTO

FINAL » Barcelona - Valencia 1-0

• Vezi AICI cele mai interesante statistici!
  • Au marcat: Raphinha '16
  • Ferran Torres a irosit un penalty pentru catalani în minutul 55. Execuția acestuia s-a dus pe lângă poarta lui Mamardashvili.
  • Ronald Araujo a fost eliminat direct în minutul 59, după un fault comis din postura de ultim apărător.

Barcelona - Valencia, echipe de start:

Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Kounde, Christensen, Balde - Roberto, Busquets, De Jong; Raphinha, Torres, Ansu Fati
Antrenor: Xavi Hernandez

Valencia: Mamardashvili - Correia,Comert, Ozkacar, Vazquez - Foulquier, Guillamon, Moriba - Almeida, Duro, Lino
Antrenor: Rubén Baraja

VIDEO Toate informațiile înaintea meciului Barcelona - Valencia

Încă o bornă istorică pentru Leo Messi » Argentinianul are 1.000 de goluri influențate la echipele de club

3 cazuri șocante în lumea fotbalului: un jucător acuzat de viol, altul la proces pentru atac cu armă albă și un fost președinte de club condamnat pentru pedofilie