INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - VALENCIA 5-2

VIDEO BARCELONA - VALENCIA 5-2 » Lecție pe Camp Nou! Fati, gol și pasă de gol la primul meci ca titular

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 septembrie 2019 22:00

Barcelona a învins-o pe Valencia, scor 5-2, în derby-ul etapei #4 din La Liga.

Barcelona a început perfect meciul, iar în minutul 3 Fati deschidea scorul la prima sa partidă ca titular în tricoul blaugrana.

Mai mult decât atât, puștiul de 16 ani a oferit, 4 minute mai târziu, o pasă decisivă olandezului De Jong, care a șutat imparabil în minutul 7 pentru prima sa reușită la campioana Spaniei.

După ce s-au văzut în avantaj cu două goluri, catalanii au cedat inițiativa, iar până la pauză Gameiro a făcut 2-1, în urma unei faze care a necesitat analiza VAR.

Pique a liniștit apele pe Nou Camp și a făcut 3-1 în minutul 52, la scurt timp de la reluarea jocului.

În minutul 60, Suarez intra pe teren în locul lui Arthur, iar această schimbare avea să consolideze definitiv victoria catalanilor, atacantul reușind o „dublă” în mai puțin de 25 de minute.

Ultimul gol al meciului l-a marcat Gomez, iar Barcelona s-a impus în final cu 5-2. Echipa antrenată de Ernesto Valverde a urcat pe locul 4 al clasamentului după acest meci, cu 7 puncte acumulate, iar Valencia a ajuns pe poziția 14, cu doar 4 puncte după tot atâtea runde.

Barcelona - Valencia 5-2

Echipele de start

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, J. Alba - Arthur, Busquets, De Jong - C. Perez, Griezmann, A. Fati
Rezerve: Pena - F. Junior, Rakitic, S. Roberto, L. Suarez, Todibo, A. Vidal
Antrenor: Ernesto Valverde

Valencia: Cillessen - Wass, Garay, Gabriel, Gaya - F. Torres, Coquelin, Parejo, Guedes - Gameiro, Rodrigo
Rezerve: Domenech - Cheryshev, J. Costa, Diakhaby, M. Gomez, Kondogbia, Lee Kangin
Antrenor: Albert Celades

Stadion: Camp Nou
Arbitru: Jose Maria Sanchez Martinez

Vezi și:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!