INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VILLARREAL - BARCELONA 1-4

VIDEO + FOTO Barcelona continuă urmărirea lui Real Madrid! Victorie clară cu Villarreal + Suarez și Griezmann, goluri de generic

Barcelona a câștigat cu Villarreal // FOTO: Guliver/GettyImages +16   FOTO
Barcelona a câștigat cu Villarreal // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 06 iulie 2020 07:46 / Actualizat luni, 06 iulie 2020 08:56

Barcelona, locul 2 din La Liga, a obținut o victorie importantă pe terenul lui Villarreal, 4-1, și continuă cursa de urmărire a liderului Real Madrid.

După ce Real Madrid a învins-o pe Athletic Bilbao, 1-0, Barcelona era obligată să câștige pe terenul lui Villarreal, una dintre cele mai în formă echipe din La Liga, pentru a mai spera la titlu. Iar elevii lui Quique Setien s-au impus categoric, reușind una dintre cele mai bune partide din acest sezon.

Catalanii au deschis repede scorul, în minutul 3, după ce Pau Torres, fundașul lui Villarreal, și-a trimis mingea în proprie poartă. Barcelona a fost egalată după doar 10 minute, când Moreno a înscris cu un șut din mijlocul careului.

Barcelona a replicat rapid. În minutul 20, Messi a luat o acțiune pe cont propriu și i-a pasat lui Luis Suarez, care a șutat de la marginea careului, la colțul lung, peste Ansejo. În minutul 45, și Antoine Griezmann a reușit un gol de generic. După un assist cu călcâiul al lui Messi, Grizou l-a lobat pe Sergio Ansejo de la 16 metri.

FOTO. Imagini tari de la Villarreal - Barcelona

+12 FOTO

După pauză, tot Barcelona a atacat și a avut marile ocazii. Messi a marcat și el, în minutul 69, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 86, puștiul Ansu Fati a marcat cu un șut de la 18 metri, păcălindu-l pe portarul lui Villarreal.