INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - REAL SOCIEDAD

BARCELONA - REAL SOCIEDAD 2-1. FOTO Barcelona, victorie la limită pe teren propriu! Jordi Alba și De Jong, eroii catalanilor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 23:46 / Actualizat miercuri, 16 decembrie 2020 23:56

Barcelona a câștigat cu greu meciul cu Real Sociedad, din etapa a 19-a din La Liga.

Partida, devansată pentru că formația catalană va juca în Supercupa Spaniei în zilele în care este programată runda, a început echilibrat, cu Barelona având posesia, dar fără ocazii importante.

În minutul 27, bascii au deschis scorul pe „Camp Nou”. După o acțiune prelungită, Portu a centrat bine, iar Willian Jose a marcat din doi metri.

Avantajul bascilor a durat doar patru minute. Jordi Alba a egalat rapid, grație unui gol superb, marcat din 14 metri, după un șut cu piciorul drept. Scorul final a fost stabilit în minutul 43, de Frankie de Jong. Olandezul a primit o pasă în careu și a marcat fără emoții.

După pauză, Barcelona a cedat inițiativa, iar Real Sociedad a avut ocaziile mai mari, nereușind însă să egaleze. Cea mai mare ratare a lui Sociedad a avut suedezul Alexander Isak, în minutul 85, când a șutat în Ter Stegen din 5 metri.

După acest succes, Barcelona urcă pe 5, cu 20 de puncte în 12 partide, cu 6 mai puțin decât Real Madrid (13 partide) și Atletico Madrid (14). Real Sociedad, care a început meciul pe primul loc, a căzut pe doi, fiind depășită la golaveraj de Atletico

Barcelona – Real Sociedad 2-1

Barcelona – Real Sociedad, echipe de start

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Araujo, Mingueza, Jordi Alba – Busquets, De Jong – Messi, Griezmann, Pedri – Braithwaite
Rezerve: Neto, I.Pena Alena, Coutinho, Konrad, Matheus Fernandes, Lenglet, Pjanic, Puig, Trincaou, Umiti
Antrenor: Ronald Koeman

Real Sociedad: Remiro – Gorosabel, Zubeldia, Le Normand, Monreal – Guevara, Zubimendi, Merino – Januzaj, Willian Jose, Portu
Rezerve: Ayesa, Larranga, Muguruza, Gonzalez, Isak, Jon, Lopes, Merquelanz, Munoz, Navarro, Sagnan, Zaluda
Antrenor: Imanol Aguacil

VIDEO Barcelona, înfrângere dură în Champions League: 0-3 cu Juventus