INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Bayern - Borussia Dortmund 4-2 » Hat-trick-ul lui Robert Lewandowski aduce victoria bavarezilor în „Der Klassiker”

Bayern Munchen - Borussia Dortmund // foto: Guliver/gettyimages +14   FOTO
Bayern Munchen - Borussia Dortmund // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 martie 2021 21:05 / Actualizat sambata, 06 martie 2021 22:08

Bayern Munchen a învins-o pe Borussia Dortmund în al cincilea „Der Klassiker” consecutiv, scor 4-2, cu două goluri venite în ultimele minute ale jocului.

Toate rezultatele și programul etapei 24 din Bundesliga, AICI

Galben-negrii au început meciul extraordinar și au deschis scorul după doar 75 de secunde, prin Erling Haaland. Șutul norvegianului din afara careului mare a fost deviat suficient cât să îl bată pe Manuel Neuer. Haaland a reușit „dubla” în minutul 9, după ce Thorgan Hazard i-a pasat în fața porții goale. Avantajul de două goluri al Borussiei a fost diminuat în minutul 27, când Robert Lewandowksi a împins în plasă mingea trimisă de Leroy Sane în fața porții.

Același Lewandowski a egalat înainte de pauză, în minutul 44, de la punctul cu var, după un fault comis în careu de Dahoud și acordat de arbitru cu ajutorul arbitrajului video.

+10 FOTO

Cu Haaland accidentat, Lewandowski a reușit hat-trick-ul

Erling Haaland s-a întins pe gazon în minutul 53 și a primit îngrijiri medicale din partea medicilor, acuzând dureri în zona gleznei. În minutul 60, atacantul norvegian a fost înlocuit. 11 minute mai târziu și Boateng a ieșit de pe teren, accidentat. În cazul stoperului lui Bayern, lucrurile păreau și mai grave. După ce s-a întins să respingă o minge, Boateng a rămas întins pe suprafața de joc și a fost scos de pe teren pe brațe.

+10 FOTO

Egalitatea s-a păstrat până în minutul 88, când Leon Goretzka și-a adus echipa în avantaj cu un șut din voleu, după o respingere nefericită a lui Thomas Meunier. Scorul final a fost stabilit de Bayern Munchen în minutul 90, prin Robert Lewandowski, care l-a învins pe Hitz de la 17 metri.

Clasament Bundesliga: Bayern, din nou lider

Bayern Munchen și-a recăpătat fotoliul de lider în Bundesliga. Echipa lui Hansi Flick are două puncte peste RB Leipzig și va întâlni Werder Bremen etapa viitoare, în deplasare.

Bayern Munchen - Borussia Dortmund 4-2

Bayern Munchen - Borussia Dortmund, echipe de start:

Bayern: Neuer - Sule, Boateng, Alaba, Davies - Kimmich, Goretzka - Sane, Muller, Coman - Lewandowski
Rezerve: Hoffmann, Choupo-Moting, Dantas, Gnabry, L. Hernandez, Martinez, Musiala, Roca, B. Sarr
Antrenor: Hans-Dieter Flick

Borussia Dortmund: Hitz - Meunier, Hummels, Zagadou, Schulz - Can, Delaney - Reus, Dahoud, T. Hazard - Haaland
Rezerve: Burki, Bellingham, Brandt, Morey, Moukoko, Passlack, Piszczek, Reinier, Tigges
Antrenor: Edin Terzic

VIDEO. Bayern - Borussia 6-2, meci din istoria „Der Klassiker”