INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Bayern - Hoffenheim, în etapa #17 din Bundesliga! Bavarezii câștigă și pun presiune pe liderul Leverkusen

Bayern o întâlnește ACUM pe Hoffenheim, în etapa #17 din Bundesliga. Meciul e liveTEXT pe GSP.ro, televizat de Prima Sport 1 și Digi Sport 1. foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 12 ianuarie 2024 23:40 / Actualizat sambata, 13 ianuarie 2024 13:38

Bayern Munchen a învins Hoffenheim, scor 3-0, în runda cu numărul 17 din Bundesliga.

Programul complet al etapei #17 din Bundesliga, AICI!

Bayern a deschis scorul prin Jamal Musiala ('18). Bavarezii au bătut repede o lovitură de la colțul terenului, Leroy Sane i-a pasat în careu lui Musiala, care a trimis un șut puternic dintr-un unghi închis. Mingea a lovit bara, apoi a intrat în poartă.

Bavarezii puteau să-și majoreze avantajul în minutul 58, când același Musiala a șutat de la 25 de metri, dat mingea a lovit bara din dreapta.

Balonul a ajuns la Thomas Muller, aflat în poziție ideală, care nu a reușit, însă, să-i pună probleme portarului Baumann.

În minutul 64, Andrej Kramaric a profitat de o nesincornizare în apărarea gazdelor și a rămas singur cu Neuer, dar portarul lui Bayern a ieșit perfect, blocându-l pe atacantul croat.

3 minute mai târziu, Bayern a avut din nou noroc, când Maximilian Beier a izbit transversala din poziție ideală.

În minutul 70, Leroy Sane l-a găsit, din nou, în careu pe Jamal Musiala, care a dus scorul la 2-0. Harry Kane a închis tabela în minutul 90, din pasa lui Leon Goretska.

Astfel, Bayern ocupă locul doi, cu 41 de puncte, la unul în spatele celor de la Bayer Leverkusen.

De cealaltă parte, Hoffenheim se clasează pe 7, cu 24 de puncte.

FINAL. Bayern - Hoffenheim 3-0

Bayern - Hoffenheim, echipele de start:

Bayern (4-2-3-1): Neuer (c) - Laimer, De Ligt, Upamecano, Davies - Kimmich, Goretzka - Sane, Muller, Musiala - Kane
Rezerve: Ulreich, Aseko-Nkili, Choupo-Moting, Coman, Goretzka, Kratzig, Pavlovic, Tel, Zvonarek
Antrenor: Thomas Tuchel

Hoffenheim (3-1-4-2): Baumann (c) - Kabak, Grillitsch, Nsoki - Stach - Kaderabek, Promek, Kramaric, Bulter - Beier, Weghorst
Rezerve: Philipp, Becker, Akpoguma, Bebou, Bischof, Brooks, Skov, Szalai, Tohumcu
Antrenor: Pellegrino Matarazzo

Stadion: Allianz Arena (Munchen)