INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DFB POKAL

Bayern Munchen a învins Leipzig în Cupa Germaniei, 3-0, și a realizat eventul » Robert Lewandowski a fost omul meciului

RB Leipzig - Bayern Munchen // FOTO: Guliver/Getty Images +4   FOTO
RB Leipzig - Bayern Munchen // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 mai 2019 21:22

Bayern Munchen a trecut, la Berlin, de Leipzig, scor 3-0, în finala Cupei Germaniei. Golurile au fost marcate de Lewandowski '29, '85 și Kingsley Coman '78.

A fost o finală decisă de polonezul Roberto Lewandowski, care continuă să scrie istorie la Bayern Munchen. Acesta a deschis scorul în minutul 29, cu o lovitură plasată de cap.

Leipzig a jucat bine, a ținut-o în șah pe Bayern în următoarele zeci de minute, dar bavarezii și-au arătat plusul de valoare în finalul partidei. Kingslay Coman a reușit golul de 2-0 în minutul 78, finalizând superb după ce a luat o acțiune pe cont propriu.

Același Lewandowski a fost cel care a închis tabela. Profitând de lansarea lui Kimmich, polonezul a avansat spre poarta adversă și a finalizat nemilos.

Bayern Munchen s-a încununat săptămâna trecută în Bundesliga. Echipa lui Niko Kovac nu mai câștigase Cupa din 2016.

VIDEO cu cele mai tari faze

Vezi aici statistici

Echipele de start

RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Konate, Orban, Halstenberg - Adams, Kampl, Sabitzer - Werner, Forsberg, Poulsen
Antrenor: Ralf Rangnick

Bayern Munchen: Neur - Kimmich, Sule, Hummels, Alaba - Alcantara, Martinez - Gnabry, Muller, Coman - Lewandowski
Antrenor: Niko Kovac

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!