INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN MUNCHEN - AUGSBURG

Opt goluri pe „Allianz Arena”, în Bayern Munchen - Augsburg » Oaspeții au deschis scorul în minutul 3, apoi s-a declanșat nebunia

Bayern s-a distrat cu Augsburg / foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 11 martie 2023 18:11 / Actualizat sambata, 11 martie 2023 18:48

Bayern Munchen a făcut spectacol în fața lui Augsburg, pe „Allianz Arena”, într-un duel din etapa #24 din Bundesliga. Bavarezii s-au impus cu un spectaculos 5-3, deși începuseră meciul cum nu se putea mai rău.

La primul meci după ce a eliminat-o pe Paris Saint-Germain din Champions League, Bayern a pornit cu frâna de mână trasă duelul cu Augsburg, primind gol încă din minutul 3, de la Mergim Berisha

A fost momentul care a declanșat „furtuna” la poarta oaspeților. Până la pauză, trupa lui Nagelsmann a înscris de nu mai puțin de patru ori, prin Cancelo, Sane și Pavard, de două ori

La pământ după forcing-ul bavarez din finalul primei reprize, Augsburg a redus din diferență din penalty, în minutul 60, grație aceluiași Berisha. Festivalul golurilor a continuat și ulterior. Canadianul Davies a înscris golul de 5-2 în minutul 74, pentru ca formație oaspete să închidă tabela în al treilea minut al prelungirilor, după reușita lui Cardona.

Bayern e pe val și în Champions League

Bayern s-a calificat în „sferturile” UCL după 3-0 la general cu PSG și are opt succese în opt meciuri în CL 2022-2023. La fel ca în 2019-2020. Atunci a cucerit a 6-a cupă cu urechi mari, iar bavarezii au început acum goana spre trofeul #7.

„Klopp dă startul boicotului” » Antrenorii și jucătorii din Premier League au refuzat să apară pe post

Marca titrează: „Barcelona riscă excluderea din Champions League!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”