INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - DORTMUND 3-1

VIDEO + FOTO Bayern Munchen și restul » Bavarezii au câștigat al 10-lea titlu la rând în Bundesliga, după 3-1 cu Borussia Dortmund

Bayern – Borussia / FOTO: Imago +16   FOTO
Bayern – Borussia / FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 aprilie 2022 21:25 / Actualizat sambata, 23 aprilie 2022 21:26

Bayern Munchen este campioană în Bundesliga! Bavarezii au câștigat al 10-lea titlu consecutiv, după 3-1 cu rivala Borussia Dortmund.

În fața a 75.000 de fani, Bayern a câștigat mai ușor de cât se aștepta în fața Borussiei, iar jucătorii lui Julian Nagelsmann au pus mâna pe un nou titlu în Germania.

Bayern Munchen, campioană în Bundesliga

Cu 3 etape înainte de final, Bayern Munchen are 75 de puncte, cu 12 mai multe decât locul 2, ocupat de Borussia. Astfel, bavarezii, care ar fi fost campioni și în cazul unui egal, au câștigat al 32-lea titlu din istorie.

+12 FOTO

Bayern Munchen, victorie cu Borussia

Bayern a rezolvat rapid meciul. În minutul 15, Gnabry a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă de la marginea careului, iar fanii au început deja petrecerea. Gnabry a marcat din nou, în minutul 30, dar reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. Ulterior, Lewandowski a făcut 2-0, în minutul 34, cu un șut de la 10 metri.

După pauză, Bourssia a dat semne de viață. Emre Can a marcat din penalty (52), dar elevii lui Marko Rose nu au avut forța să marcheze din nou.

Pe final, tot Bayern a marcat. Musiala a făcut 3-1 în minutul 82, stabilind scorul final.

FINAL » Bayern Munchen – Borussia Dortmund 3-1

Bayern Munchen – Borussia Dortmund, echipele de start:

Bayern: Neuer – Pavard, Upamecano, Hernandez, Davies – Kimmich, Goretzka – Gnabry, Muller, Coman – Lewandowski
Rezerve: Ulreich, Sule, Stanisic, Sane, Sabitzer, Roca, Nianzou, Musiala, Chouop-Moting
Antrenor: Julian Nagelsmann

Borussia Dortmund: Hitz – Can, Akanji, Zagadou – Wolf, Brandt, Bellingham, Guerreiro – Reinier, Haaland, Reus
Rezerve: Burki, Bynoe-Gittes, Moukoko, Papadopoulos, Passalack, Pongarci, Rothe, Schulz, Semic
Antrenor: Marco Rose