INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO + FOTO Bayern Munchen s-a calificat în finala Cupei Germaniei!

Bayern Munchen - Eintracht Frankfurt, semifinalele Cupei Germaniei +7   FOTO
Bayern Munchen - Eintracht Frankfurt, semifinalele Cupei Germaniei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 iunie 2020 18:35

Bayern Munchen a învins-o pe Eintracht Frankfurt, scor 2-1, și s-a calificat în finala Cupei Germaniei. Bayern continuă parcusul fără eroare de la reluarea fotbalului în Germania.

• În cealaltă semifinală, Bayer Leverkusen a trecut de divizionara inferioară Saarbrucken, scor 3-0.
  • Finala Cupei Germaniei se va juca pe 4 iulie, pe Olympiastadion din Berlin.

Elevii lui Hansi Flick au ajuns la 6 victorii din tot atâtea meciuri și au făcut pasul spre un nou trofeu. Bavarezii au început partida cu mult elan, au făcut un pressing avansat și au deschis rapid scorul. În minutul 14, croatul Perisic a reluat cu capul, din plonjon, după o centrare a lui Muller. Partida și-a mai pierdut din ritm, iar oaspeții au profitat. În minutul 70, Da Costa a profitat de o neatenție în careul lui Neuer și a înscris cu un șut plasat, la colțul lung, din 11 metri. Doar 4 minute a rezistat rezultatul de egalitate. Lewandowski a îndeplinit o formalitate la finalul unei acțiuni coerente purtate pe traseul Davies-Kimmich. 19 Cupe ale Germaniei are Bayern Munchen în palmares