INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BAYERN MUNCHEN - DUSSELDORF 5-0 » Bavarezii se distrează în Bundesliga! Ploaie de goluri în confruntarea cu Fortuna

Bayern Munchen domină și în acest an campionatul din Bundesliga +6   FOTO
Bayern Munchen domină și în acest an campionatul din Bundesliga

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 mai 2020 16:13

Bayern Munchen a câștigat partida cu Fortuna Dusseldorf, scor 5-0 (Jorgensen '15 ag., Pavard '29, Lewandowski '43, '50, Davies '52), din etapa cu numărul 29 a Bundesligii.

Vezi AICI programul etapei #29 din Bundesliga

Bavarezii au deschis rapid scorul. În minutul 15, Pavard a reluat cu capul spre poartă, iar Jorgensen și-a bătut propriul portar, după o deviere. Până la pauză, campioana Germaniei a mai punctat de două ori. Același Pavard l-a învins pe Kastenmeier, iar Lewandowski a reușit primul său gol din carieră împotriva celor de la Fortuna, cu două minute înainte de pauză.

Recitalul trupei lui Fick a continuat și în actul secund. Lewandowski și Davies au dus scorul la 5-0 în doar două minute, iar Bayern are un palmares perfect de la reluarea campionatului: 4 meciuri, 4 victorii, 13 goluri marcate, doar 2 încasate!

În acest moment, Bayern este la 10 puncte de Dortmund, ocupanta locului doi. Borussia joacă însă mâine, în deplasare la Paderborn, și poate reduce diferența.

Bayern Munchen - Fortuna Dusseldorf 5-0

• Au marcat: Jorgensen '15 (aut.), Pavard '29, Lewandowski '43, '50, Davies '52