INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - MAINZ

FOTO Show în Bundesliga: 9 goluri în Bayern Munchen - Mainz » Kane a scris istorie

Harry Kane/ foto Imago Images +9   FOTO
Harry Kane/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 09 martie 2024 18:31 / Actualizat sambata, 09 martie 2024 18:31

Bayern Munchen a câștigat cu Mainz, scor 8-1, în etapa #25 din Bundesliga.

Vezi programul întregii etape din Bundesliga

Kane a fost principalul protagonist al meciului. A ajuns la 30 de goluri în Bundesliga în acest sezon, în 25 de partide, și a intrat în istorie. E jucătorul cu cele mai multe goluri marcare la sezonul de debut în campionatul Germaniei.

Bayern Munchen - Mainz/ foto Imago Images
+5 FOTO

Kane mai are 9 meciuri la dispoziție să egaleze recordul de goluri într-un sezon din Bundesliga, deținut de Lewandowski, 41 de goluri.

Bayern a distrus-o pe Mainz în Bundesliga

Englezul a deschis scorul cu poarta goală, din pasa lui Musiala, un alt jucător care a făcut un meci mare.

Goretzka a făcut 2-0, după ce Bayern și-a surprins adversara cu o lovitură liberă executată rapid. Kimmich a centrat, Kane a trimis cu capul în bară, balonul a ajuns la Goretzka, care a punctat simplu, la colțul lung. Nici măcar televiziunea germană nu a surprins golul live pe transmisiune, fiind surprinși și operatorii de faza lui Bayern.

Amiri a redus din diferență din lovitură liberă, însă avea să urmeze măcelul. Kane a făcut 3-1 înainte de pauză, cu un șut plasat, din postură de 1 la 1 cu portarul. În startul reprizei a doua, Muller a făcut 4-1 cu poarta goală, servit ideal de Musiala, care a marcat pentru 5-1 cu un șut superb la colțul lung, după un dribling spre interior, din stânga.

Gnabry a reușit golul meciului, cu călcâiul printre picioarele portarului advers, după o pasă de maestru a lui Goretzka. Iar al 7-lea gol bavarez a venit tot de la Kane, cu capul în poarta goală. Goretzka a reușit „dubla” în prelungiri și a stabilit cea mai clară victorie a lui Bayern în istoria meciurilor cu Mainz.

FINAL » Bayern Munchen - Mainz 8-1