INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND - BAYERN MUNCHEN 2-2

FOTO+VIDEO „Der Klassiker” interzis cardiacilor! Bayern a condus cu 2-0, dar a fost egalată incredibil în prelungiri de Dortmund

Borussia Dortmund - Bayern Munchen / foto: Guliver/Getty Images +12   FOTO
Borussia Dortmund - Bayern Munchen / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 octombrie 2022 21:27 / Actualizat sambata, 08 octombrie 2022 21:57

Borussia Dortmund și Bayern Munchen au terminat la egalitate, scor 2-2, episodul 207 al derby-ului „Der Klassiker”. Bavarezii au condus cu 2-0, dar gazdele au egalat în al cincilea minut al prelungirilor, stricând sărbătoarea rivalilor.

Cu locul 1 pe masă, derby-ul dintre Borussia și Bayern a produs un spectacol demn de renumele acestui derby. Ademeniți de cele trei puncte care ar fi readus-o pe Bayern în fruntea Bundesliga, vedetele lui Julian Nagelsmann au controlat prima repriză, deschizând scorul în minutul 33, prin Goretzka, autorul unui șut imparabil de la peste 20 de metri.

Bavarezii au atacat în valuri, au părut că își domină fizic și tactic adversarii și au schimbat din nou tabela în minutul 53, după reușita lui Leroy Sane.

„Der Klassiker” interzis cardiacilor! Bayern conducea cu 2-0, dar a fost egalată în prelungiri de Borussia

Doar că Borussia nu a abandonat lupta și a prins curaj după golul macat de puștiul de 17 ani Youssoufa Moukoko, cel care a redus din diferență în minutul 74.

„Galben-negrii” s-au năpustit în ultimele minute peste Bayern, au atacat inclusiv cu portarul și și-au primit răsplata în al cincilea minut al prelungirilor, când Schlotterbeck a insistat pentru un balon și a livrat o centrare de clasă ce l-a găsit nemarcat pe Modeste. Cap simplu, un punct salvat pentru Borussia și o adevărată „erupție” în peluza din spatele porții lui Neuer.

Bayern și Borussia sunt la egalitate de puncte, ambele având 16 puncte. Bavarezii sunt pe 3, Borussia o poziție mai jos.