INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO Cunoaștem prima semifinală de la Copa America » Încleștări dramatice în „sferturi”

Peru și Brazilia sunt primele două naționale calificate în semifinalele Copei America // foto: Guliver/gettyimages +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 iulie 2021 07:53 / Actualizat sambata, 03 iulie 2021 09:48

Peru și Brazilia sunt primele două naționale calificate în semifinalele Copei America.

• În celelalte două sferturi de finală se vor înfrunta Uruguay cu Columbia și Argentina cu Ecuador. Meciurile vor avea loc în noaptea dinspre sâmbătă spre duminică.

Peru - Paraguay, primul sfert de finală de la ediția din acest an a Copei America, a fost cu adevărat spectaculos. După 3-3 în timpul regulamentar, s-a trecut la loviturile de departajare. Pentru Peru au lovit Gomez (autogol, minutul 21), Lapadula (40) și Yotun (80), respectiv Gomez (11), Alonso (54) și Avalos (90) pentru Paraguay.

La loviturile de departajare, fotbaliștii pregătiți de Ricardo Gareca au fost mai inspirați, transformând 4 penalty-uri din 6, față de 3 în dreptul paraguayenilor. Peru s-a calificat astfel în semifinalele competiției, unde va da piept cu Brazilia.

Brazilia - Peru, prima semifinală de la Copa America 2021

Selecao a obținut biletul în semifinale la aproximativ 3 ore după Peru, ca urmare a victoriei la limită cu Chile. Introdus pe teren la pauză, Lucas Paqueta a marcat unicul gol al meciului în minutul 46. După o combinație rapidă cu Neymar, Paqueta a finalizat de la aproximativ 7 metri de poarta adversă.

Lucrurile s-au complicat pentru Brazilia la doar două minute distanță, când atacantul Gabriel Jesus a văzut cartonașul roșu pentru o intrare extrem de dură. Neglijent, Jesus l-a lovit cu talpa în piept pe Eugenio Mena, fundașul stânga chilian.

+9 FOTO

Aflați în inferioritate numerică, brazilienii au cedat în minutul 62, dar reușita lui Vargas a fost anulată pe motiv de ofsaid. Chilienii au avut și o bară, dar Brazilia a reușit să își mențină avantajul și merge astfel în semifinale, unde o așteaptă Peru.