INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Meci întrerupt din cauza unei pancarte scandaloase » Mesaj horror al ultrașilor echipei vizitatoare!

Președintele Martin Kind, inamicul public nr. 1 al ultrașilor lui Hannover 96 / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 11:25 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 13:29

Partida Hamburg - Hannover (3-4) a fost oprită aseară de arbitru în minutul 60, după ce în peluza oaspeților a apărut un mesaj cu o țintă fixată pe capul președintelui clubului! Pe Volksparkstadion, Martin Kind a fost amenințat din cauza votului pentru comercializarea drepturilor de televiziune și pentru intrarea investitorilor străini.

A devenit deja obișnuință ca fanii să întrerupă jocurile din 1.Bundesliga pentru a arunca în teren cu mingi de tenis, în semn de protest față de decizia luată de șefii fotbalului german în privința investitorior străini, așa cum s-a întâmplat aseară la Dortmund-Freiburg (3-0). Numai că, tot ieri, ultrașii au întrecut măsura pe Volksparkstadion din Hamburg.

Boloni a întrerupt seria de 7 înfrângeri în Franța » Remiză pe terenul unei echipe importante
FRANȚA

La derby-ul Nordului, HSV vs. Hannover 96 (3-4), suporterii echipei oaspete au mers prea departe, afișând în peluză o pancartă îngrozitoare.

O amenințare cu moartea la adresa președintelui clubului, pe capul desenat al acestuia fixând ținta unui arme cu lunetă! În minutul 60, când a observat banner-ul, arbitrul a decis să întrerupă jocul și pancarta să dispară din peluză.

Mesajele agresive ale ultrașilor oaspeților au împânzit peluza / Foto: Imago

Hamburg - Hannover s-a reluat abia după 36 de minute!

Fanii lui Hannover 96 nu s-au conformat, deși fotbaliștii echipei vizitatoare, directorul sportiv Mann și antrenorul Leitl au mers în fața sectoarelor ocupate de aceștia ca să-i roage să strângă pancartele

Cele două formații au fost trimise la vestiare și de la stația de amplificare a arenei din Hamburg s-au făcut apeluri repetate în acest sens.

Mesajul amenințător, la adresa lui Martin Kind (79 de ani), aflat în funcție din 2006, nu a fost înlăturat decât după îndelungi parlamentări.

Meciul nu s-a reluat decât după 36 de minute, când Soren Storks a constatat că bannerul dispăruse. Martin Kind a reacționat: „Îi știu pe fani, de 20 de ani fac asta, dar atacurile lor trebuie să înceteze. Nu vom da înapoi din cauza acestor proteste!”.

Au pus lacăte pentru bicicletă la o poartă

Nu a fost singura problemă provocată de suporteri la derby-ul Nordului. În pauză, a avut loc alt protest pus în scenă de fani, de data asta la Peluza Nord. Mai multe lacăte masive de bicicletă au fost atașate la stâlpii porții din fața respectivelor sectoare ale stadionului, unde erau fanii lui Hamburg.

A fost modul în care susținătorii lui HSV au solicitat renunțarea la modificărille de statut care să permită investitorilor străini să poată deține pachetul majoritar de acțiuni la cluburile din primele două ligi ale Germaniei, abolind regula „50% plus 1".

Jack Grealish a plătit o sumă enormă pentru a cumpăra un câine de pază
MANCHESTER CITY
Detaliul care îl face fericit pe antrenorul lui Radu Drăgușin: „Ne dă ocazia să punem lucrurile în ordine”