INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BUNDESLIGA // Bayern Munchen, din nou REGINĂ în Bundesliga! Bavarezii s-au dezlănțuit, la ultimul meci al legendelor Ribery și Robben » Titlul 29, al șaptelea la rând!

Bayern - Eintracht Frankfurt // FOTO: Guliver/Getty Images +13   FOTO
Bayern - Eintracht Frankfurt // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 mai 2019 18:21

Bayern Munchen e din nou campioană în Bundesliga! Bavarezii au trecut fără emoții de Eintracht Frankfurt, scor 5-1, și au cucerit cel de-al 29-lea titlu din istorie în Bundesliga și, totodată, cel de-al șaptelea la rând. Victoria Borussiei Dortmund cu Monchengladbach, 2-0, n-a mai contat.

Bavarezii aveau nevoie de un singur punct pentru a se încununa din nou în campionat, dar au început ca din tun, Kingsley Coman marcând încă din minut.

Singurele emoții au apărut după pauză, când Frankfurt a egalat în minutul 50, prin nou-intratul Haller.

Doar că echipa lui Niko Kovac, antrenor ce va fi demis chiar dacă a câștigat titlul, s-a dezlănțuit imediat după primirea golului: Alaba, Renato Sacnhez, dar și Frank Ribery și Arjen Robben, ultimii doi aflați la ultimul meci în tricoul lui Bayern, au semnat reușitele unei victorii categorice, 5-1.

În celălalt meci, Borussia Dortmund a obținut o victorie amară pe terenul Borussiei Monchengladbach, scor 2-0. Au marcat Sancho și Reus, însă Dortmund rămâne cu deziluzia pierderii campionatui deși la un moment dat avea 7 puncte avans.

paul fcb meisterschaft 19 hummels robben +14 FOTO

Bayern - Eintracht 5-1

Vezi AICI statistici

Vezi AICI VIDEO

Au marcat: K. Coman 4', Alaba 53', R. Sanches 58', Ribery 72', Robben 78' / Haller 50'

Echipele de start:

Bayern Munchen: Ulreich - Kimmich, Sule, Hummels, Alaba - Goretzka, Thiago - Coman, Muller, Gnarby - Lewandowski
Antrenor: Niko Kovac

Eintracht Frankfurt: Trapp - Abraham, Hasebe, Hinteregger - Fernandes, De Guzman - Da Costa, Gacinovic, Kostic - Jovic, Rebic
Antrenor: Adi Hutter

Monchengladbach - Dortmund 0-2

Au marcat: Sancho 45', Reus '54

Echipele de start

Monchengladbach: Sommer - Beyer, Ginter, Elvedi, Wendt - Zakaria, Kramer, Hofmann - Traore, Drmic, T.Hazard
Antrenor: Dieter Hecking

Dortmund: Burki - Piszczek, Weigl, Akanji, Guerreiro - Witsel, Delaney - Sancho, Reus, Pulisic - Gotze