INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Răsturnare de situație în scandalul de rasism: „Nu e vocea lui! Totul va fi clarificat”

Javier Tebas, președintele La Liga, a comentat scandalul de rasism iscat în timpul meciului Cadiz - Valencia 2-1 +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 08 aprilie 2021 21:44 / Actualizat joi, 08 aprilie 2021 22:12

Javier Tebas, președintele La Liga, a comentat scandalul de rasism iscat în timpul meciului Cadiz - Valencia 2-1. Conducătorul iberic lasă de înțeles că nu Juan Cala a folosit o replică rasistă în dialogul cu Mouctar Diakhaby, așa cum acuză „liliecii”.

„În curând, azi sau mâine, vor apărea mai multe amănunte despre acest caz. Diakhaby s-a referit la o înregistrare care se petrece la un minut și jumătate după incident, iar cel care vorbește acolo are un accent sud-american. Prin urmare, nu este Cala (n.r. - spaniol).

Am comandat curățarea înregistrărilor de alte sunete care sunt pe fundal, pentru a ne da seama mai bine. Am comandat și o expertiză pentru cititul pe buze. Cala spune ceva, într-adevăr, dar hai să vedem ce. Va exista un raport și lucrurile vor fi clarificate”, a declarat Tebas.

„Negru de rahat”, este replica în urma căreia Diakhaby, care i-a atribuit-o lui Cala, a izbucnit.

Valencia a ieșit de pe teren cu Cadiz

Fundașul francez Mouctar Diakhaby acuză că a fost victima unui atac rasist, în meciul dintre Cadiz și Valencia, scor 2-1. Coechipierii lui au ieșit de pe teren în semn de protest. Meciul a fost întrerupt timp de 25 minute, apoi reluat.

În minutul 32, la scorul de 1-1, Diakhaby a refuzat să mai rămână pe gazon, acuzându-l pe stoperul Juan Cala de rasism. Colegii de la Valencia au fost de partea lui și au abandonat meciul. După 25 minute, partida s-a reluat, dar fără Diakhaby.

+9 FOTO

Valencia, luare de poziție împotriva rasismului

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Șocant! Atac sexist după o simplă postare » Jucătorii Realului au susținut-o pe Misa, Marca i-a dedicat coperta

Griezmann, tată pentru a treia oară » Toți copiii săi s-au născut pe 8 aprilie!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”