INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Dramatism total în ultima rundă din Bundesliga » S-au salvat de la retrogradare în minutul 90+2, după o fază incredibilă

Union Berlin s-a salvat în ultima clipă / FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 18 mai 2024 19:00 / Actualizat sambata, 18 mai 2024 21:04

Astăzi a avut loc epilogul Bundesligii. S-au stabilit echipele care vor participa în cupele europene, cele care au retrogradat sau merg la baraj, ziua fiind eclipsată de petrecerea de titlu a celor de la Leverkusen, echipă ce, sub comanda lui Xabi Alonso, a reușit performanța de a termina neînvinși această stagiune.

• Cine merge în Liga Campionilor: Leverkusen, Stuttgart, Bayern, RB Leipzig, Dortmund;
  • Frankfurt merge în Europa League;
  • Hoffenheim va participa în Conference League;
  • Au retrogradat direct Koln și Darmstadt;
  • Bochum va juca un baraj în dublă manșă pentru supraviețuire. Adversara va fi Dusseldorf.

Pentru „farmaciști”, urmează două partide importante: finala Europa League, contra Atalantei, miercurea viitoare, de la ora 22:00 și finala DFB Pokal, sâmbăta viitoare, disputată în fața divizonarei secunde Kaiserslautern. Toate partidele s-au disputat concomitent, de la ora 16:30

Borussia Dortmund a anunțat oficial, înainte de finala Champions League cu Real Madrid, plecarea a doi jucători

Danke, Marco!

În ultima partidă dinaintea finalei de Champions League, Dortmund s-a impus fără probleme în fața celor de la Darmstadt, scor 4-0. Înainte de partidă, „Zidul Galben” i-a dedicat o scenografie impresionantă lui Marco Reus, cel care va părăsi echipa la finele acestui sezon. „Danke, Marco!” a fost mesajul trimis de fanii Borussiei.

Scenografie dedicată lui Marco Reus. Sursă foto: IMAGO

La ultima partidă de Bundesliga pentru Dortmund, veteranul Reus i-a răsplătit cum se cuvinte pe fanii echipei: a oferit pasa decisivă la golul Ian Maatsen, apoi a marcat din lovitură liberă. A fost schimbat în minutul 82 și aplaudat la scenă deschisă.

Ploaie de goluri în ultima etapă. Bayern termină pe ultima treaptă a podiumului!

Frankfurt și Leipzig au terminat la egalitate, 2-2, Stuttgart a făcut instrucție cu Monchengladbach, 4-0 și a terminat stagiunea cu „argint”. Trupa lui Sebastian Hoeness a profitat de eșecul usturător al celor de la Bayern cu Hoffenheim, 2-4, partidă în care bavarezii au condus cu 2-0, fiind „întorși” de reușita lui Beier și hat-trick-ul de senzație al croatului Andrej Kramaric.

Kramaric sărbătorește a treia reușită contra celor de la Bayern. Sursă foto: IMAGO

Fascinanta luptă din subsolul clasamentului

Mainz s-a impus în deplasare cu Wolfsburg, 3-1, reușind să evite barajul de menținere în Bundesliga / retrogradare în Zweite. Bochum merge la baraj după ce a fost zdrobită în deplasare de Werder Bremen, 1-4. Cei de la Koln aveau nevoie de o victorie pentru a spera la baraj, însă aceasta nu ar mai fi contat, întrucât jocul rezultatelor nu le-a fost favorabil. Oricum nu și-au îndeplinit misiunea, fiind învinși cu 4-1 de revelația acestui sezon, Heidenheim, echipă ce a terminat stagiunea pe locul al optulea.

Union Berlin este câștigătoarea zilei privind lupta pentru supraviețuire. După ce au evoluat în acest sezon de Champions League, aceștia s-au văzut forțați a se lupta pentru a evita barajul în ultima etapă. Golul „salvării” a venit în minutul 90+2, din gheata lui Janik Haberer. A fost atent pe respingere, după ce Kevin Volland a irosit o lovitură de la punctul cu var, a doua a meciului. Juranovic ratase și el în minutul 38. Partida s-a încheiat 2-1 în favoarea echipei din capitala Germaniei.

Leverkusen, două meciuri pentru istorie

Deja campioni, băieții lui Xabi Alonso aveau o singură misiune în ultima etapă: să nu piardă pentru a își menține recordul de invincibilitate în acest sezon. Și asta au și făcut: Boniface și Andrich au punctat în minutele 12 și 27 pentru nouă victorie facilă. Augsburg a redus din diferență în minutul 62. Probabil, cu gândul la trofeu, cei de la Leverkusen nu au mai forțat în stilul caracteristic pentru a mai schimba tabela.

Un sezon incedibil pentru Leverkusen, campioană în premieră: 28 victorii și șase remize! Pentru aceștia, urmează finalele de Europa League și de Cupa Germaniei.

ȘOC în Premier League! De Zerbi a anunțat OFICIAL plecarea de la Brighton: unde poate ajunge
PLECARE
Xavi s-a speriat: „Mie asta mi-a transmis conducerea!” » Când i se decide viitorul la Barcelona
BARCELONA

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring