INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DECES

Caz închis! Autoritățile din China, verdict în cazul morții lui Aaron Boupendza

Chinezii și-au luat rămas-bun de la Aaron Boupendza, foto: Imago Images
Chinezii și-au luat rămas-bun de la Aaron Boupendza, foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 22 aprilie 2025 16:56 / Actualizat marti, 22 aprilie 2025 16:56

Aaron Boupendza, fostul jucător de la Rapid, a murit miercuri, la 28 de ani, după ce a căzut de la etajul 11 al unui bloc din China. Autoritățile chineze au dat verdictul final în urma anchetei.

În China și Gabon, țara de proveniență a lui Boupendza, au circulat mai multe teorii în ultimele zile. Unele dintre ele sugerau faptul că Aaron ar fi fost ucis, altele că s-ar fi sinucis.

Marius Șumudică și fotbaliștii Rapidului, lacrimi pentru Aaron Boupendza
RAPID - U CLUJ
Marius Șumudică și fotbaliștii Rapidului, lacrimi pentru Aaron Boupendza

Aaron Boupendza s-a sinucis

Boupendza se afla sub contract cu Zhejiang Professional din luna ianuarie. El plecase de la Rapid după doar jumătate de sezon. 800.000 de euro achitaseră chinezii giuleștenilor.

Așadar, Poliția din China a închis dosarul morții lui Boupendza și a stabilit faptul că acesta s-a sinucis din cauza unor probleme mintale grave, scriu chinezii, citați de sport.ro.

Boupendza ar fi solicitat ajutor specializat cu o zi înainte de gestul șocant. Va avea parte de funeralii naționale în Gabon, trupul său n-a fost încă repatriat, la 6 zile de la deces.

Investigațiile detaliate efectuate la fața locului de către poliția locală, anchete, interviuri și analiza materialelor video, arată că decesul a survenit în urma unei căderi de la înălțime din locuință. Este exclusă suspiciunea unei fapte penale.

- comunicatul Poliției din China, publicat în ziua decesului lui Aaron Boupendza

Ultimele detalii despre cazul decesului lui Aaron Boupendza

Abdoul, prieten și coleg de cameră cu Boupendza, a făcut mărturisiri șocante legate de tragicul deces al fotbalistului. Conform surselor din țara natală, Boupendza devenise dependent de gaz ilariant. Abdoul susține că fostul fotbalist de la Rapid s-a aruncat de la balconul apartamentului.

„L-am văzut agitat, mergând de colo-colo. Îmi spunea: «Abdoul, vreau apă. Abdoul, fă-mi un ou. Abdoul, unde ți-e parfumul?». Am realizat că nu mai era el! La un moment dat s-a ridicat, a intrat în camera mea și s-a încuiat acolo. 

Am spart ușa și a fugit. L-am întrebat: «Aaron, ce faci?». S-a uitat la mine și mi-a spus: «Nu mă atinge». Am încercat să-l opresc, dar s-a zbătut și a deschis ușa balconului. A încercat să sară o dată, de două ori, dar l-am tras de acolo. A treia oară m-a lovit violent cu cotul și brusc s-a aruncat”. 

Conform sursei, versiunea lui Abdoul a fost confirmată de autoritățile chineze pe baza declarațiilor vecinilor de la etajele inferioare și a imaginilor surprinse pe camerele de supraveghere.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Patronul din Superliga tranșează duelul George Simion - Nicușor Dan: „Sută la sută el câștigă alegerile prezidențiale! Și vă spun de ce sunt așa de convins”
Superliga
Patronul din Superliga tranșează duelul George Simion - Nicușor Dan: „Sută la sută el câștigă alegerile prezidențiale! Și vă spun de ce sunt așa de convins”
Dacia a fost detronată pe piața auto din România! Cele două mașini care sunt mai ieftine decât Duster în 2025
Noutati auto
Dacia a fost detronată pe piața auto din România! Cele două mașini care sunt mai ieftine decât Duster în 2025
Dan Șucu a primit distincția din partea președintelui interimar Ilie Bolojan, la Palatul Cotroceni: „N-am fi ajuns aici fără ea”
Superliga
Dan Șucu a primit distincția din partea președintelui interimar Ilie Bolojan, la Palatul Cotroceni: „N-am fi ajuns aici fără ea”

Garry Kasparov, interviu eveniment: „Europa a ratat șansa unui cvasistat cu milioane de ruși, care ar fi întors războiul!” + „Ce se întâmplă la București salvează istoria șahului clasic”

Papă nou, stil nou! Upgrade la Vatican » Ce mașină folosește Papa Leon al XIV-lea


Comentarii (4)
Catalynn_38
Catalynn_38  •  23 Aprilie 2025, 00:12
Postat de doar.dinamo_bucuresti pe 22 Aprilie 2025, 17:22

nu a avut nicio intentie de suicid, a fost sub influenta substantelor si n-a avut capacitatea de a constientiza ca e in pericol fiind la etajul 11, RIP Aaron

Asta am presupus din primul moment, însă nu cred ca era vorba de substanțe ci licori bahice. De ce?! Pt ca substanțele în cauză nu sunt eliminate rapid din organism și risca suspendări uriașe dacă pica un test de doping. Celelalte nu sunt ilegale, uită-te la Tamaș! Altfel RIP, păcat de tinerețile lui! :-(((

Van__Basten
Van__Basten  •  22 Aprilie 2025, 21:44

Ok. Poate ingropati definitiv subiectul asta.

doar.dinamo_bucuresti
doar.dinamo_bucuresti  •  22 Aprilie 2025, 17:22

nu a avut nicio intentie de suicid, a fost sub influenta substantelor si n-a avut capacitatea de a constientiza ca e in pericol fiind la etajul 11, RIP Aaron

Vezi toate comentariile (4)
Comentează