INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Cel mai dramatic final de sezon! Promovarea în liga secundă din Germania s-a decis cu un penalty în prelungiri

Wurzburger Kickers  a promovat pentru a doua oară în liga secundă
Wurzburger Kickers a promovat pentru a doua oară în liga secundă

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 iulie 2020 17:15 / Actualizat sambata, 04 iulie 2020 17:33

Wurzburger Kickers a scos un egal în prelungirile partidei cu Hallescher, scor 2-2, și a promovat în liga secundă din Germania.

Ultima etapă din eșalonul al treilea al Germaniei s-a desfășurat după un scenariu de Spielberg. Wurzburger Kickers se afla pe locul 3 și era sigură de promovare dacă ar fi câștigat cu Hallescher, pentru că Bayern II, liderul diviziei, nu are drept de promovare. Lucrurile nu au mers însă conform calculelor, iar în prelungirile partidei, Kickers era condusă cu 1-2. Ingolstadt își făcuse treaba, se impusese cu 2-0 la Munchen 1980, și aștepta fluierul final pentru a declanșa sărbătoarea.

Promovare decisă de la punctul cu var

Wurzburger a fost condusă cu 1-0, apoi cu 2-1, și a egalat dintr-o lovitură de la 11 metri obținută în al treilea minut de prelungire. Clasamentul final a arătat o egalitate de puncte, 64 între locurile 2 și 3, Kickers și Braunschweig, formații care au promovat direct. Ingolstadt, cu 63, a rămas pe dinafară.

1singură participare în liga secundă a mai avut Wurzburger Kickers în toată istoria clubului

Antrenorul Barcelonei șochează: „Ăsta e circul în care trăim” + Ce spune despre posibila plecare a lui Messi