INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CELTIC - RANGERS 2-1

CELTIC - RANGERS 2-1 // VIDEO + FOTO Derby dramatic în Scoția! Golul victoriei a venit în minutul 86

Celtic - Rangers // FOTO: Reuters +13   FOTO
Celtic - Rangers // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 martie 2019 15:56

Celtic s-a impus în fața lui Rangers, rivala din Glasgow, 2-1, în ediția cu număr 416 din Old Firm, cel mai vechi derby din lume.

Celtic - Rangers 2-1

Au marcat: Odsonne Edouard  28', Forrest 86'/ Kent  62'
Eliminat:  Alfredo Morelos 32'

Click AICI pentru VIDEO

Click AICI pentru FOTO

Celtic a început mai bine meciul, iar după evenimentele din prima repriză părea ca va câștiga fără emoții. În minutul 27, atacantul francez Odsonne Edouard a deschis scorul. Acesta a primit o pasă la mijlocul terenului și a plecat într-o cursă spre poarta lui Rangers, finalizând cu un șut de la 11 metri.

În minutul 31, atacantul lui Rangers, Alfredo Morelos, a fost eliminat după ce și-a lovit cu cotul în gură un adversar. După pauză, Rangers a egalat prin atacantul Ryan Kent. Englezul de 22 de ani a preluat mingea la 30 de metri, a driblat doi adversari, a intrat în careu și a înscris de la 11 metri.

Celtic a forțat pe final și a marcat golul victoriei în minutul 86. James Forrest a primit o pasă de la Edouard și a marcat de la 12 metri, aducând victoria.

După „ Old Firm Derby”, Celtic este lider autoritar în Scoția, având 73 de puncte în 30 de etape. Rangers este pe locul, având 13 puncte mai puțin.

416meciuri directe au fost între cele două rivale

Echipele de start:

Celtic: Bain - Lustig, Boyata, Ajer, Tierney - Brown, Ntcham, McGregor - Forrest, Hayes, Edouard
Rezerve: de Vries, Burke, Rogic, Simunovic, Sinclair, Toljan, T. Weah
Antrenor: Neil Lennon

Rangers: McGregor - Tavernier, Worrall, Goldson, Halliday - Candeias, Arfield, Jack, Mccrorie,Kent- Morelos
Rezerve: Foderingham, Coulibaly, Davis, Defoe, Flanagan, Kamara, Katic
Antrenor: Steven Gerrard

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”