Articol de Dragoș Petrescu - Publicat duminica, 01 februarie 2026 23:28 / Actualizat duminica, 01 februarie 2026 23:52
Aaron Anselmino, stoperul argentinian în vârstă de 20 de ani al celor de la Chelsea, a revenit pe Stamford Bridge în această iarnă după cinci luni petrecute la Borussia Dortmund, dar se pare că va fi cedat din nou. Viitoarea sa destinație va fi Ligue 1, unde va îmbrăca tricoul lui Strasbourg.
Programul complet al etapei #24 din Premier League
La începutul stagiunii curente, Anselmino a ajuns pe Signal Iduna Park, sub formă de împrumut de la Chelsea, acesta semnând cu Borussia Dortmund o înțelegere pe termen scurt, mai exact până în fereastra actuală de mercato.
Odată atins pragul menționat anterior, conducerea „galben-negrilor” și-au exprimat dorința de a-l păstra pe tânărul fotbalist și în cea de-a doua jumătate a sezonului, însă cei de la Chelsea au refuzat, motivând că Liam Rosenior vrea să-l aibă la dispoziție pe argentinian începând din luna februarie.
Fabrizio Romano: „Anselmino va semna cu Strasbourg”
Cu toate acestea, se pare că Anselmino nu va rămâne pe Stamford Bridge și nici nu se va întoarce la Dortmund, ci va semna cu Strasbourg, tot sub formă de împrumut, până la finalul campaniei în curs, anunță Fabrizio Romano.
12 milioane de euroeste cota de piață a lui Aaron Anselmino în acest moment, potrivit Transfermarkt
Jurnalistul italian a precizat faptul că cei de la Chelsea intenționează să-l trimită pe argentinian la fosta echipă a lui Rosenior, iar la schimb, la Londra va reveni Mamadou Sarr, un alt stoper de 20 de ani pe care „albaștrii” l-au împrumutat la Strasbourg.
Astfel, Anselmino va îmbraca tricoul trupei pregătite la momentul de față de Gary O'Neil, iar în vară, în funcție de prestațiile sale în Hexagon, acesta va avea șansa de a se întoarce pe Stamford Bridge.
Presa germană scrie însă că această mutare nu este întocmai pe placul argentinianului, care ar fi preferat să rămână în Bundesliga, la Dortmund. Ba mai mult, în cotidianul BILD au apărut imagini cu Anselmino în lacrimi, în momentele în care își lua rămas bun de la fotbaliștii și staff-ul Borussiei, semn că acesta s-a simțit excelent pe Signal Iduna Park. Fotografiile au fost extrase dintr-un videoclip publicat chiar de clubul „Schwarz-Gelben” pe platforma „X”.
An emotional farewell 🎥 pic.twitter.com/tiYMA1b58Z
— Borussia Dortmund (@BVB) January 26, 2026
Principalul motiv pentru care Anselmino va ajunge la Strasbourg este reprezentat de faptul că gruparea franceză și Chelsea sunt deținute de același grup de proprietari, mai exact de Todd Boehly și Clearlake Capital, un grup care se intitulează BlueCo, iar astfel de acțiuni sunt tot mai des întâlnite în genul acesta de parteneriate.
În actuala stagiune, stoperul argentinian a bifat 10 meciuri pentru Borussia Dortmund în toate competițiile, timp în care a reușit să marcheze un gol și să ofere o pasă decisivă.
De asemenea, în vara trecută, acesta a făcut parte din lotul lui Chelsea la Campionatul Mondial al Cluburilor, competiție pe care londonezii au și câștigat-o.

Clasamentul din Premier League: