INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA LIGII ANGLIEI

CHELSEA - MANCHESTER CITY 0-0 (3-4 d.p.) // VIDEO + FOTO Moment HALUCINANT: portarul lui Chelsea A REFUZAT să iasă de pe teren în finala Cupei Ligii! Sarri, scos din minți, Guardiola ia trofeul!

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 februarie 2019 17:45

Manchester City a câștigat finala Cupei Ligii Angliei în fața lui Chelsea, după loviturile de departajare. În timpul regulamentar s-a terminat 0-0, „cetățenii” câștigând la penalty-uri cu 4-3.

Meciul a fost lipsit de mari ocazii de poartă, ambele formaţii fiind preocupate mai degrabă să nu piardă. O fază controversată s-a petrecut însă în minutul 90+4, când Hazard a scapat singur cu Ederson, tuşierul ridicând eronat fanionul.

Partida a ajuns la lovituri de pedeapsă, unde pentru Chelsea au ratat Jorjinho (parada lui Ederson) şi Luiz (bară), Azpilicueta, Emerson şi Hazard transformând loviturile de pedeapsă.

Pentru cetăţeni au marcat Gundogan, Aguero, Silva şi Sterling, penalty-ul lui Sane fiind apărat de Kepa.

Moment INCREDIBIL: portarul lui Chelsea a refuzat să iasă, Sarri a aruncat cu ce a prins!

Maurizio Sarri și-a ieșit din minți în prelungiri! Portarul lui Chelsea, Kepa, accidentat într-o fază anterioară, a refuzat să fie înlocuit în ultimul minut al reprizei secunde de prelungiri.

Caballero a mers la marginea terenului, dar schimbarea nu a mai avut loc. Antrenorul italian a țipat către colaboratorii de pe banca tehnică, aruncând cu toate obiectele care îi ieșeau în cale. Keba a făcut semne disperate că e OK fizic și a refuzat să iasă! A rămas și pentru penalty-uri, dar decizia nu a rentat pentru albaștrii de pe Stamford Bridge!

Echipele de start

Chelsea: Kepa - Azpillicueta, D. Luiz, Rudiger, Emerson - Kante, Jorginho, Barkley - Willian, Hazard, Pedro
Rezerve: Caballero - Christense, Giroud, Higuain, Hudson-Odoi, Kovacic, Loftus Cheek
Antrenor: Maurizio Sarri

Manchester CityEderson - Walker,Laporte, Otamendi, Zinchenko - Fernandinho - D. Silva, De Bruyne, Bernardo, Sterling - Aguero