INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Răsturnare-ȘOC: nou-promovata a întors-o pe Chelsea și e pe locul DOI în Premier League!

Chelsea a pierdut pe teren propriu contra lui Sunderland // foto: Guliver/gettyimages
Chelsea a pierdut pe teren propriu contra lui Sunderland // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 25 octombrie 2025 19:32 / Actualizat duminica, 26 octombrie 2025 14:45

Mare, mare surpriză în Premier League: nou-promovata Sunderland a câștigat pe Stamford Bridge, 2-1 cu Chelsea, și a urcat provizoriu pe locul secund în campionatul Angliei!

  • Întoarcem pe toate fețele etapa de Premier League luni, ora 17:00, la Premier GSP. În platou va fi comentatorul Mihai Mironică!

Revenită în Premier League după 8 ani, Sunderland are un început de vis în acest sezon. Cu 4 victorii în primele 8 etape, „Pisicile negre” au făcut astăzi o victimă și mai celebră, câștigând pe Stamford Bridge cu 2-1.

Succesul este cu atât mai impresionant având în vedere că londonezii veneau după victorii răsunătoare, 2-1 cu Liverpool, 3-0 cu Nottingham Forest, 5-1 cu Ajax Amsterdam, și că au deschis scorul rapid astăzi, prin Alejandro Garnacho, în minutul 4. Lansat în banda stângă, argentinianul a făcut o „bicicletă” în fața lui Mukiele și a șutat printre picioarele lui Robin Roefs.

Sunderland a întors-o pe Chelsea și e pe locul 2 în Premier League

Condusă încă din primele minute, trupa lui Regis Le Bris nu a aruncat prosopul. Golgheterul Wilson Isidor a egalat în minutul 22, după un aut de margine bătut lung, iar până la final Sunderland a limitat pericolul la propria poartă.

În prelungirile partidei, Chelsea a forțat golul victoriei, dar Estevao a fost deposedat în careul advers. Oaspeții au jucat lung pentru Brobbey, iar acesta a protejat câteva secunde în fața unui Tosin pasiv, așteptând sprijin din linia a doua.

Acesta a venit de la marocanul Chemsdine Talbi. Africanul în vârstă de numai 20 de ani a primit pe linia careului de 16 metri și a plasat mingea, cu un șut din prima, lângă bara stângă. 1-2, Stamford Bridge redus la tăcere!

Victoria a urcat-o pe Sunderland pe locul 2 în Premier League, „Pisicile negre” având acum 17 puncte, două sub Arsenal și unul peste Manchester City.

Este puțin probabil să încheie ziua pe acea poziție, cu Liverpool programată mai târziu contra lui Brentford, dar pentru moment este sărbătoare în nord-est!

212 milioane de euroa plătit Sunderland pentru transferuri în ultimele 3 sezoane, de 5 ori mai puțin decât Chelsea

Se profilează a fi o etapă de senzație pentru nou-promovate, având în vedere că vineri seara, în deschiderea etapei, a câștigat și Leeds, 2-1 cu West Ham. Ultima care va juca este Burnley, duminică, acasă la ultima clasată, Wolverhampton.

Citește și:
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
Superliga
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Jocurile Olimpice
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (5)
michael
michael  •  25 Octombrie 2025, 21:07

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

danglumetu
danglumetu  •  25 Octombrie 2025, 20:47
Postat de vaba pe 25 Octombrie 2025, 19:48

Sinteti penibili cu socurile voastre ! Ati uitat de masivele investitii facute de Sunderland ???

cum adica, l-ai contrazis pe „mai celebru” dan grigore si ai scapat de stelutele moderatorului??? invidia mea intreaga!

danglumetu
danglumetu  •  25 Octombrie 2025, 20:12
Postat de danglumetu pe 25 Octombrie 2025, 19:53

***

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează